Zeytinin Faydaları

Sabah kahvaltılarımızda severek tükettiğimiz, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerimizde pek çok farklı çeşidi yetişen zeytin; zeytingiller familyasına ait olan bir ağaç türü olan zeytin ağaçlarından toplanan ve kahvaltılarımıza eşlik eden bir kahvaltılık olma özelliği taşıyor.

Zeytinyağı yapımında da kullanılan, yeşil zeytin, siyah zeytin gibi pek çok çeşidi bulunan zeytin; eşsiz lezzetinin yanı sıra sağlımıza onlarca katkısı ile de ön plana çıkıyor.

A, C, E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, kükürt, protein, klor açısından da son derece zengin olan zeytin; kalp ve damar sağlığımızı korumanın yanı sıra cilt ve saç sağlığımızı gözetiyor, sindirim sistemimizin daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Bu yazımızda kısaca cilt, saç ve genel sağlığımıza pek çok yararı bulunan zeytinin faydalarına değinmek istiyoruz.

İşte; kahvaltılarımızın olmazsa olmazı olan zeytinin faydaları:

  • Kalp sağlığını gözetiyor.

Kalp ritim bozukluklarının düzelmesine yardımcı olan zeytin; düzenli olarak tüketildiği takdirde kalp sağlığımızı gözetiyor.

Kalp sağlığımızın yanı sıra damar sağlığımızı da gözeten zeytin; bir yandan da kötü kolesterolü düşürerek; kolesterolün dengede seyretmesini sağlıyor.

  • Kişinin kansere yakalanma olasılığını düşürüyor

Güçlü bir antioksidan olan zeytin; mükemmel bir anti enflamatuar olarak kişinin kansere yakalanma olasılığını önemli oranda düşürüyor.

  • Cilt ve saç sağlığına pek çok açıdan katkıda bulunuyor

Son derece zengin bir E vitamini deposu olan zeytin; içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde kişiyi cilt kanserine yakalanmaktan kurtarıyor, cildi besliyor ve kişinin daha parlak ve canlı bir cilde sahip olmasına aracılık ediyor.

Cilt bakım maskelerinde de sıklıkla kullanılan zeytin içerikli doğal bakım maskeleri cilde sürüldüğünde cildin güneş ışınlarının olumsuz etkilerine maruz kalması da engellenmiş oluyor.

Kişinin daha sağlıklı, güçlü ve yumuşak saçlara sahip olması da düzenli olarak zeytin tüketmesi ile mümkün bir hale gelebiliyor. Üstelik zeytinyağı; doğal bir saç bakım maskesi olarak kullanıldığında saçları besliyor, yumuşatıyor ve saçların daha kolay taranmasına fırsat tanıyor.

  • Göz sağlığını koruyor

Yüksek miktarda A vitamini içeren zeytin; içeriğinde yer alan A vitamini sayesinde yaşlılığın en önemli belirtilerinden biri olan katarakt oluşumunu engelliyor. Yaşlıların çeşitli göz hastalıklarına yakalanma olasılığını düşüren zeytin; retina sağlığına da gözetiyor.

  • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlıyor

Zeytinin faydaları arasında ülser, gastrit vb. mide sorunlarını gidermek, sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlamak da yer alıyor.

Aynı şekilde düzenli zeytin ve zeytinyağı kabızlığı da önlüyor.

Sabah kahvaltılarınızda sizler de zeytine düzenli olarak yer vererek; zeytinin şifa verici özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Zeytinin Faydaları için yorumda bulun

    Zeytinin Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zeytinin Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.