Çikolatanın Zararları

Tadına bir türlü doymak nedir bilmediğimiz, gün içerisinde sık sık tükettiğimiz, bazen de tatlılarımızı süslemek amacıyla kullandığımız çikolatanın aşırı tüketiminin sağlığımız açısından pek çok zararı olduğunu biliyor muydunuz?

Kakao bitkisinin bazı işlemlere tabi tutulması sonrasında raflardaki yerini alan, özellikle çocukların asla hayır, diyemediği çikolata; maalesef ki çok fazla tüketildiğinde kişide pek çok rahatsızlığın baş göstermesine neden olabiliyor.

Aslında yeterli miktarda tüketildiğinde kişide seratonin yani mutluluk hormonunun daha çok salgılanmasını sağlayan çikolata tüketiminde aşırıya kaçmak ise başta fazlalık kilolarla uğraşmak zorunda kalmamızın yanı sıra mide ve bağırsak sorunlarına da yakalanmamıza yol açabiliyor.

Bu yazımızda kısaca aşırı çikolata tüketiminin zararlarına değinmek istiyoruz:

İşte; çikolatanın zararları listemiz:

  • Kilo alımını kolaylaştırıyor

Yüksek miktarda şeker içeren, kalorisi oldukça fazla olan çikolata; kişinin daha hızlı ve kolay bir şekilde kilo almasını da beraberinde getiriyor.

Aşırı kilo alımı ise başta kalp, diyabet, obezite, yüksek kan basıncı gibi pek çok sağlık sorununa adeta davetiye çıkıyor.

Fazlalık kilolarınızdan bir an önce kurtulmak, daha fit ve formda görünmek adına gün içerisinde sık sık çikolata tüketme alışkanlığınıza bir an önce son vermelisiniz. Çikolata krizine girdiğiniz anlarda yalnızca birkaç minik parça çikolata tükettiğiniz taktirde hem kilolarınızla vedalaşabilir hem de kalp, diyabet, obezite vb. ciddi rahatsızlıklara yakalanma riskinizi en aza indirgeyebilirsiniz.

  • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarını tetikliyor

Oldukça asidik bir yapısı bulunan ve bol miktarda kafein içeren çikolatanın zararları arasında mideyi ve bağırsakları tahriş etmek de yer alıyor. Yani sık sık çikolata ve çikolatalı tatlılar tüketen kişiler; mide ve bağırsak sorunlarına daha kolay bir şekilde yakalanıyor.

Mide asit dengesini bozan çikolata; reflü, gastrit, ülser vb. hastalıklara da zemin hazırlıyor. Şayet; sizde reflü, gastrit vb. mide rahatsızlığı bulunuyorsa kesinlikle çikolata tüketiminden mümkün olduğunca uzak durmanızı öneriyoruz.

  • Diş çürümesine yol açıyor

Yüksek miktarda şeker içeren çikolata tüketimi; maalesef ki diş minesinin zayıflamasını kolaylaştırarak, dişlerin çürümesine yol açıyor.

Aynı zamanda kişinin diyabet tehlikesi ile karşılaşma olasılığını da yükseltiyor. Bu yüzden de diyabet hastalarının hiçbir şekilde çikolata tüketmemeleri gerekiyor.

  • Kişiyi depresyona bile sürükleyebiliyor

Başta çikolata ve kahve olmak üzere kafein içerikli besinlerin aşırı tüketimi; anksiyete, depresyon, yorgunluk, uyku düzeninin bozulması gibi kişinin ruhsal durumunu olumsuz yönde etkileyen pek çok faktöre neden oluyor.

Çikolata kriziniz tuttuğunda çikolatanın zararlarını hatırlamanızı ve çikolata tüketiminde hiçbir şekilde aşırıya kaçmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Çikolatanın Zararları için yorumda bulun

    Çikolatanın Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çikolatanın Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.