Depresyona ne iyi gelir?

Günlük hayatın yoğun stresi altında hepimiz zaman zaman tükenmiş, çaresiz ve üzgün hissedebiliriz. Ancak tüm bu belirtiler depresyona girdiğiniz anlamına gelmez. Zamanla bu duygu durum bozukluğunun sürekli hale gelmesiyle hayattan zevk alamadığınızı fark ettiğinizde siz de depresyona yakalanmış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda psikolojik destek almanız gerekecektir.

Depresyon tedavisi zaman alır ve kolay bir çözüm yolu yoktur. Ancak doğal tedavi yöntemleriyle bu süreci hızlandırabilmeniz veya ilaçsız olarak hafifletebilmeniz mümkün.

Ancak bu maddeleri sıralamadan önce depresyonun belirtilerine kısaca bir değinmekte fayda olacaktır:

 • Konsantrasyon sağlamada, detayları hatırlamada ve karar almada zorluk
 • Sürekli yorgunluk ve bitap düşme hissi
 • Suçlu, umutsuz ve muhtaç hissetme, pesimist duyguların nüksetmesi
 • Uykusuzluk, sabahları erken uyanmak veya aşırı derecede uyumak
 • İştah bozukluğu
 • Baş ağrısı, kramp ve indirim bozukluğu
 • Sürekli üzgün olmak, kendini boşlukla hissetmek
 • İntiharı düşünmek, intihar girişiminde bulunmak

Bu belirtiler sizde de varsa mutlaka psikolojik destek alın. Bunun yanı sıra tedavi sürecini doğal yöntemlerle desteklemek için aşağıdaki tavsiyelere de uyabilirsiniz.

Sağlıklı bir diyet

Lezzetli ve sağlıklı yiyecekler her zaman moralinizi yükseltmeye yardımcı olur, ancak bazı gıdalarda bulunan serotonin kimyasal olarak beyne “mutlu ol” komutunu gönderir. Mesela Prozac isimli depresyon ilacı, inhibitörlere serotonin hormonu göndererek mutluluk hissini artırır.

 • Balık yağı gibi Omega-3 yönünden zengin besinler
 • Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağlar
 • Yumurta
 • Ekşi vişne

Kahveyi terk edin!

Kahvenin birçok faydası olsa da depresyon söz konusu olduğunda kafein çok zararlı bir bileşen olabilir. Yorgun hissetmenize yol açacağı için kahve tüketimine bir süreliğine ara vermeniz gerekir.

Bol bol için

Bünyesindeki L-theanine sayesinde depresyona birebir gelen yeşil çayı her gün bol bol için. Sabah kahvaltısının ardından içebileceğiniz sayesinde moral ve motivasyonunuzu daha da iyileştirebilirsiniz.

Papatya çayı da olur

Aktarlardan satın alabileceğiniz papatya çayı sayesinde kendinizi daha zinde ve aktif hissedebilmeniz mümkün. Bir bardak sıcak suyun içine bal ve sütü de karıştırarak çok daha leziz bir tat elde edebileceğinizi de unutmayın.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Depresyona ne iyi gelir? için yorumda bulun

  Depresyona ne iyi gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Depresyona ne iyi gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.