Lezzetli meyvelerin besin ve vitamin değerleri

Meyvelerde bol miktarda fiber, fitokimyasallar, mineraller ve vitaminler bulunur. Özellikle vücudunuzun A, C, E ve K vitaminini doğal yollardan karşılamak istiyorsanız bol bol meyve tüketmeniz tavsiye edilir. Allah’ın insanoğluna lütfettiği bu lezzetli gıdalar aynı zamanda birçok faydalı mineralle de doludur. Kalsiyum, magnezyum, fosfor ve demir bu minerallerden bazılarıdır.

Ancak bazı meyvelerde aşırı derecede alımı zararlı olabilecek kaloriler de yer alır. Bu yüzden olsa gerek, Amerikan Sağlık Birliği vatandaşlara günde en fazla dört ila beş adet meyve tüketmelerini tavsiye ediyor. Neticede diğer tüm gıdalarda olduğu gibi meyvede de “Her şeyin fazlası zarar” kuralı geçerli.

Sık tüketilen meyveler ve bu meyvelerin besin değerleri ise şöyle sıralanabilir:

Sahip olduğu yüksek potasyum değerleriyle dikkat çeken muz, ishale iyi gelmesiyle de biliniyor. Orta boyul bir yaklaşık 450 miligram potasyumu bünyesinde barındırır. Bu rakam elma veya portakalın iki katına denk gelir. Ayrıca bir muz günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 15’ini de karşılayacaktır.

Kalori: 110
Toplam karbonhidrat: 30 gr
Fiber: 3 gr

Elma

“Günde bir elma doktoru uzak tutar” diye boşuna dememişler. Yalnızca bir adet elmanın günlük fiber ihtiyacınızın yüzde 20’sini karşılaması önünde bulundurularsa bu çok doğru bir tespit. Üstelik günlük almanız gereken C vitamininin yüzde 8’lik kısmını da elmadan karşılayabilmeniz mümkün. Elmanın suyunu çıkarıp içtiğinizde yine vitamin ve minerallerinden faydalanabilirsiniz, ancak posası olmayacağı için fiberden faydalanabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Kalori: 130
Toplam karbonhidrat: 34 gr
Fiber: 5 gr

Karpuz

Çoğu zaman ancak pikniğe çıkıldığında tüketilmesi gerektiği düşünülen, içi su ve çekirdekle dolu olduğu için evlerde pek tercih edilmeyen karpuzlar muhteşem bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Günlük potasyum ihtiyacınızın yüzde 8’ine tekabül eden 270 mg potasyumu sırf bir dilim karpuzdan karşılayabilirsiniz. Ayrıca A ve C vitamini ihtiyacı için de karpuz lezzetli bir çözüm yoludur.

Kalori: 80
Toplam karbonhidrat: 21 gr
Fiber: 1 gr

Portakal

Yukarıda ismi yer alan meyveler arasında C vitamini yönünden en zengin meyve portakaldır. Orta boylu bir portakal günlük C vitamin ihtiyacınızın yüzde 130’unu karşılamanıza yardımcı olur. Ayrıca günlük kalsiyum ihtiyacınızın yüzde 6’sı da yine bu portakalca karşılanabilir.

Kalori: 80
Toplam karbonhidrat: 19 gr
Fiber: 3 gr

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Lezzetli meyvelerin besin ve vitamin değerleri için yorumda bulun

    Lezzetli meyvelerin besin ve vitamin değerleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Lezzetli meyvelerin besin ve vitamin değerleri için ilk yorumu yapabilirsin.