A Vitamini Faydaları Nelerdir? A Vitamini İçeren Besinler Hangileridir?

Yağda çözülebilen vitaminler arasında yer alan, tıp dünyasında bilim adamları tarafından ilk tanımlanan vitamin olma özelliği taşıyan A vitaminin göz sağlığımızı olumlu bir şekilde etkilediğini, bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğini ve pek çok türüne karşı bizleri koruduğunu biliyor muydunuz?

Bitkilerin yanı sıra hayvansal kaynaklardan da elde edilebilen A vitamini, kişinin gece körlüğüne yakalanmasını önlüyor, saç ve cilt sağlığını destekliyor, kalp, akciğer ve böbrek sağlığını gözetiyor, kemik gelişimini ve büyümesini teşvik ediyor.

Yetersiz A vitamini alımı ise başta gece körlüğü olmak üzere, gözlerde kuruluk, cilt kuruluğu, yüzde akne ve sivilce miktarının artması gibi pek çok komplikasyonu beraberinde getiriyor.

A vitamini ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmeyi istediğimiz bu yazımızda A vitaminin faydalarına ve A vitamini içeren besinlere de değinmek istiyoruz.

İşte, A vitaminine dair bilmeniz gereken detaylar:

A Vitamini Faydaları:

  • Pek çok kanser türüne karşı koruma sağlayan A vitamini, prostat kanseri, ağız kanseri ve akciğer kanseri gibi ölümcül sonuçlar doğurabilecek hastalıklara yakalanma riskinizi azaltıyor.
  • Ciltte sebum miktarının dengelenmesine yardımcı olarak, saçlardaki ve ciltteki aşırı yağlanmanın önüne geçiyor.
  • Kişinin loş ışıkta ve karanlıkta da görebilmesini sağlayan A vitamini, göz sağlığını koruyor. A vitamini eksikliğinde ortaya çıkan gece körlüğünün ilerlemesi durumunda kişide tam körlük de gelişebiliyor.
  • Vücudumuzda bulunan, hücrelerimize ve DNA’mıza zarar veren serbest radikaller ile savaşarak, doğal bir antioksidan olarak vücudumuzu zararlı maddelerden arındırıyor.
  • Epitel doku üretiminden ve onarımından sorumlu olan A vitamini; mukoz mebranları da koruyor. A vitamini eksikliğinde kişi başta solunum sistemi enfeksiyonları olmak üzere mukoz mebranların enfeksiyon kapması sonrasında görülen hastalıkları kolay bir şekilde kapabiliyor.
  • Yaraların iyileşmesi üzerinde de etkili olan A vitamini eksikliğinde kişinin vücudunda bulunan yaralar ve ameliyat yaralarının kapanması, uzun bir zaman alabiliyor.

A Vitamini Ne Kadar Alınmalı?

Yeterli miktarda A vitamini alımı üzerinde yaş ve cinsiyetin temel belirleyici faktörler olduğunu söyleyebiliriz.

Yetişkin erkeklerin günde 900 mcg yetişkin kadınların ise günde 700 mcg A vitamini almaları gerekiyor. Hamile bayanlarda ise bu rakam 770 mcg olarak kabul ediliyor.

A Vitamini İçeren Besinler Hangileridir?

Yağlı balık, karaciğer, süt, peynir, tereyağı, alabalık, haşlanmış yumurta; en iyi hayvansal A vitamini kaynaklarıyken, tatlı patates, brokoli, şalgam, havuç ve koyu yeşil yapraklı sebzeler de bol miktarda A vitamini içeriyor.

Mango, greyfurt, karpuz, kavun, nektari gibi turuncu renkli meyveler de A vitamini açısından zengin olan meyveler listesinde başı çekiyor.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. A Vitamini Faydaları Nelerdir? A Vitamini İçeren Besinler Hangileridir? için yorumda bulun

    A Vitamini Faydaları Nelerdir? A Vitamini İçeren Besinler Hangileridir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak A Vitamini Faydaları Nelerdir? A Vitamini İçeren Besinler Hangileridir? için ilk yorumu yapabilirsin.