Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler

Yeryüzünde bol miktarda yer alan elementler arasında yer alan, vücudumuzda makro yapıda bulunan kalsiyum, sağlığımıza pek çok katkısı olan, metalik bir element olma özelliği taşıyor.

Güçlü kemik gelişimini destekleyen, dişlerimizin de daha sağlıklı olmasına olanak tanıyan kalsiyum minerali; metabolizmamızı hızlandırıyor, kilo vermemize olanak tanıyor.

Kasların kasılmasının ve şiddetli kas spazmlarının da önüne geçen bu mineral, eksikliğinde ise kas zayıflığı, güçsüzlük, zayıf kemik gelişimi gibi birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor.

Kalsiyum bakımından zengin besinler başlıklı bu yazımızda kısaca kalsiyum minerali faydaları hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, kalsiyum mineraline dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Kalsiyum Minerali Faydaları

  • Romatizmal artrit ve osteoporoz riskini azaltıyor

Romatizma ve sırt ağrılarına son derece iyi gelen kalsiyum minerali, omurgaları güçlendiriyor, kemik ve dişleri sertleştiriyor ve çocukların daha güçlü bir kas ve iskelet sistemine sahip olmalarına aracılık ediyor.

  • PMS(adet öncesi sendrom) belirtilerini hafifletiyor

Kadınların ruh hallerini olumsuz bir şekilde etkileyen ve stres, gerginlik, sinir ve depresyon gibi duyguları tetikleyen adet öncesi sendrom belirtilerini hafifletiyor.

Bu yüzden kadınlara adet başlangıç tarihlerinden en az birkaç hafta öncesinde kalsiyum açısından zengin besinler tüketmeleri öneriliyor.

  • Kişinin kanser başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa yakalanma riskini azaltıyor

Kolon kanseri başta olmak üzere, yumurtalık kanseri vb. pek çok kansere karşı kişiyi koruyan kalsiyum, bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun hastalıklarla daha iyi bir şekilde savaşmasına fırsat tanıyor.

Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler

  • Süt ve süt ürünleri

Yalnızca 100 gramlık beyaz peynir, kişinin günlük kalsiyum ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılıyor. Bu yüzden özellikle çocukların ve ergenlik dönemindeki gençlerin her sabah kahvaltılarında süte ve peynire yer vermeleri gerekiyor.

  • Yeşil yapraklı sebzeler

Şalgam, ıspanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, lifli yapılarında bol miktarda kalsiyum içeriyor. Bu yüzden yalnızca et ağırlıklı beslenen kişiler, kalsiyum yetersizliği ile karşılaşmak zorunda kalabiliyor.

  • Yumurta

Her sabah kahvaltıda mutlaka bulunması gereken besinlerden biri olan yumurta, kemik sağlığını güçlendiren, vitamin ve mineral deposu olarak, kemik yoğunluğunun korunmasını da sağlıyor.

  • Balık

Kalsiyumun yanı sıra kemik sağlığını güçlendiren D vitamini açısından da zengin olan balık, kemik erimesi ve kas zayıflığı riskini de ciddi oranda düşürüyor.

Haftada en az 2 kez somon, sardalya, ton balığı tüketen kişiler, daha uzun bir yaşamın da kapılarını aralıyor.

Kalsiyum Minerali Ne Kadar Alınmalı?

Aşırı kalsiyum tüketimi böbrek taşı oluşumuna neden olabileceği gibi böbreklerde ciddi hasara da yol açabiliyor.

Bu yüzden günlük kalsiyum alınımının maksimum 1500 mg olması gerekiyor. Diyetisyenler ise bu miktarın ortalama 800-1200 mg olması gerektiği yönünde bizleri uyarıyor.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler için yorumda bulun

    Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler için ilk yorumu yapabilirsin.