Anne Sütü Arttırıcı Besinler


Dünyaya gözlerini yeni açmış, hayata merhaba, demiş tüm bebeklerin anne sütüyle beslenmeleri, hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri yolunda son derece önem arz ediyor. Lakin farklı nedenlere bağlı olarak bazı annelerin sütü oldukça az olabiliyor. Bu durum her ne kadar anneleri hazır mamalara yönlendirse de maalesef ki pek çok hazır mama anne sütünün yerini hiçbir şekilde tutmuyor.

Anne sütü arttırıcı besinler başlıklı bu yazımızda emzirme dönemindeki tüm annelerin öğünlerine mutlaka eklemeleri gereken bazı besinlerden kısaca bahsetmek istiyoruz.

İşte, bebeğinizin sağlıklı gelişimini ciddi anlamda destekleyecek, sütünüzün vitamin ve mineraller açısından daha zengin ve besleyici olmasını sağlayacak anne sütü arttırıcı besinler listemiz:

  • Yeşil yapraklı sebzeler:

Ispanak, kırmızı lahana, pancar gibi özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam bir vitamin, mineral deposu olarak sütün kalitesini arttırmanın yanı sıra bileşenlerinde yer alan fitoöstrojenler sayesinde de süt salgılayan hormonları uyararak, süt miktarının artmasına olanak tanıyor.

Çiğ olarak tüketildiklerinde besleyicilikleri daha da artan bu besinler, tüm emziren annelerin muhakkak tüketmeleri gereken gıdalar listemizde ilk sırada bulunuyor.

  • Havuç

Beta karoten ve A vitamini açısından oldukça zengin olan havuç, emziren anneler tarafından düzenli olarak tüketildiğinde fitööstorojen salgılanımı arttırmanın yanı sıra içeriğindeki A vitamini sayesinde bebeğinizin göz sağlığını koruyor ve daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkıda bulunuyor.

  • Somon balığı

Muhteşem bir omega-3 kaynağı olan somon balığı, emziren annelerin sütünü arttırmanın yanı sıra anneye emzirme dönemi boyunca daha çok ihtiyaç duyduğu fiziksel enerjiyi de veriyor.

Bu yüzden emzirme sürecinde kendini halsiz ve yorgun hisseden tüm anne adaylarına diyetisyenler tarafından somon balığı başta olmak üzere haftada en az iki kez balık tüketmeleri öneriliyor.

  • Su

Vücudumuzun genel sağlığı açısından oldukça elzem olan su, anneler için de mucizevi özellikler taşıyor.

Emzirme döneminde annelerin günlük su tüketimlerini en az yarım litre arttırmaları, vücutlarının susuz kalmasını ve bu durumun süt salgılanmasını olumsuz bir şekilde etkilemesini önlüyor.

  • Rezene çayı

Anne sütünü arttırıcı bir diğer besin olan rezene çayı, gün içerisinde birkaç seferi aşmayacak şekilde tüketildiğinde süt üretimini desteklemenin yanı sıra anne adayının da hamilelik sonrası fazlalık kilolarını vermesine aracılık ediyor.

Yani emzirme döneminde hem bebeklerinin sağlığını düşünen hem de fazla kilolarından kurtulmak isteyen kadınların mutlaka rezene çayı tüketmeye özen göstermeleri gerekiyor.

Üstelik rezeneyi demleyerek çay olarak tüketebileceğiniz gibi baharat olarak yemeklerinizde ya da salatalarınızda kullanma şansınız da bulunuyor.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Anne Sütü Arttırıcı Besinler için yorumda bulun

    Anne Sütü Arttırıcı Besinler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anne Sütü Arttırıcı Besinler için ilk yorumu yapabilirsin.