Beyaz Lahana Kaç Kalori, Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

Beyaz lahana, gezegende en sık bulunan sebzelerden biridir. Lahana salatası ve lahana turşusuna kadar farklı kültürlerde lezzetli tarifler bulacaksınız. Ama aynı zamanda yüksek dozda sağlık yararları da olduğunu biliyor muydunuz? Antioksidanlar açısından zengin olan lahana, cilt rahatsızlıklarına ve kalp hastalıklarına karşı korurken beyin fonksiyonunu, sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda harika bir düşük kalorili bir sebzedir.

Beyaz Lahana Kalori

Araştırmalara göre, 100 gr beyaz lahana yaklaşık 25 kalori içeriyor ve bu da onu düşük kalorili seçenekler arayanlar arasında popüler kılıyor. Sebzeyi pişirmek kalori içeriğini biraz düşürür. 100 gr pişmiş sebze yaklaşık 23 kalori içerir.

Beyaz Lahananın Faydaları

Ucuz ve yaygın olarak kullanılan lahananın sağlığa faydaları olduğunu biliyor muydunuz? En iyilerine bir göz atalım!

Sindirim Sistemini Destekler

Araştırmalara göre, beyaz lahanada bulunan lifin bağırsak hareketlerini artırmaya ve kabızlığı tedavi etmeye yardımcı olduğunu öne sürüyor. Lif ve glukozinolatlar bakımından zengin olan lahana, vücudun suyu tutmasına yardımcı olur ve bağırsaklardan geçerken gıdanın hacmini korur.

Beyaz Lahana

Kalp Sağlığını İyileştirir

Bir araştırmaya göre beyaz lahana, kan basıncını düşürerek ve trombosit oluşumunu önleyerek kardiyovasküler hastalık risklerini azaltır ve polifenoller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Ayrıca safra asitlerini bağlayan kolesterol seviyelerinizi düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Cilt Bakımı ve C Vitamini

Her türlü lahana C vitamini açısından zengindir ve pişmemiş beyaz lahana yarım günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabilir. Yüksek miktarda C vitamini, cilt sağlığınızı geliştirmek için başka bir avantaja sahiptir. Fotokoruma sağlar, yara iyileşmesine yardımcı olur, kırışıklıkları azaltır ve cildi kurutur.

Beyin Sağlığını Destekler

Beyaz lahana, K vitamini, iyot ve antosiyaninler gibi antioksidanlar açısından zengindir . Bu elementler beyin için yapı taşları olarak faydalıdır. Ancak ortaya çıkan araştırmalar, kepek ve sinir sisteminin yapısal bütünlüğünü korumaktan çok daha fazlasını yapabileceğini gösteriyor. Bir araştırmaya göre, lahana gibi turpgil sebzelerin Alzheimer hastalarının beyinlerinde bulunan kötü tau proteinlerinin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini buldu.

Kemikleri İyileştirir

Tüm turpgillerden sebzeler gibi, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi harika bir mineral kaynağıdır. Bu üç temel mineral, kemiklerin bozulmadan korunmasında ve osteoporoz ve genel kemik zayıflaması gibi durumların başlamasında çok önemlidir. Ulusal Omurga Sağlığı Vakfı, kemikleri, kıkırdağı, bağları ve kasları güçlendirmek için lahana gibi K Vitamini açısından zengin besinler önermektedir.

Besin Değeri

Yarım bardak rendelenmiş pişmiş beyaz lahana (75 gram) şunları içerir;

  • 17 kalori
  • 4 gram karbonhidrat (1 gram lif ve 2 gram şeker dahil)
  • 1 gram protein
  • 5 mikrogram K vitamini
  • 11 miligram magnezyum
  • 22 mikrogram folat
Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Beyaz Lahana Kaç Kalori, Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir? için yorumda bulun

    Beyaz Lahana Kaç Kalori, Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Beyaz Lahana Kaç Kalori, Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.