Potasyum Yüksekliği veya Eksikliğinin Belirtileri ve Evde Tedavisi

Herkesin potasyuma ihtiyacı vardır. Kalbinizin sağlıklı kalmasına ve kaslarınızın düzgün çalışmasına yardımcı olan önemli bir besindir. Ancak, özellikle böbrek hastalığınız varsa, çok fazla potasyumun tehlikeli olabileceğini biliyor muydunuz? ” Hiperkalemi ” denen bir duruma neden olabilir. Potasyum seviyenizi normal aralıkta tutmanıza yardımcı olacak adımlar vardır. Hiperkalemi riski altında olduğunuzu düşünüyorsanız, potasyum seviyenizi düşürmenin yolları hakkında doktorunuzla konuşun. Ek olarak, bilmeniz gereken bazı şeyler aşağıdadır.

Potasyum eksikliği, kişinin diyetinden yeterince potasyum almaması veya uzun süre kusma veya ishal nedeniyle çok fazla potasyum kaybettiğinizde ortaya çıkabilir. Belirtiler eksikliğinizin ciddiyetine bağlıdır ancak kabızlık, yüksek tansiyon, kas güçsüzlüğü, böbrek sorunları, sorunları ve yorgunluk içerebilir.

Potasyum Eksikliği Tedavisi

Potasyum eksikliği için tedavi türü, bir kişinin semptomlarına ve potasyum seviyelerinin ne kadar düştüğüne bağlı olacaktır. Hafif hipokalemili kişiler için bir doktor şunları önerebilir;

  • Düşük potasyuma neden olabilecek herhangi bir ilacın dozajını durdurmak veya azaltmak
  • günlük potasyum takviyesi almak
  • meyve ve sebzeler gibi potasyum yönünden zengin yiyecekleri daha fazla yemek
  • anjiyotensin dönüştürücü anjiyotensin reseptör blokerleri veya enzim inhibitörleri gibi vücuttaki potasyum seviyelerini artırabilen ilaçları alabilirsiniz

Şiddetli hipokalemisi olan kişide acil tedavi gerektirebilir ve bir doktor intravenöz potasyum tavsiyesinde bulunabilir. Ayrıca, bir kişiye çok fazla potasyum sağlamak hiperkalemiye neden olabilir. Hipokalemi tedavilerinde reçete veren doktorların dikkatli olması gerekir. Şiddetli hiperkalemi ayrıca ciddi kalp ve kas sorunlarına neden olabilir.

Potasyum Eksikliği

Yüksek Potasyum Tedavisi

Bir kişide yüksek potasyum varsa potasyum seviyelerini yönetmek için sahip olduğunuz çeşitli seçenekler hakkında doktorla konuşun. Reçetesiz satılan ilaçlar, takviyeler veya şifalı bitkiler dahil olmak üzere tüm ilaçları doktorunuza söylemeniz gerekir. Potasyum seviyeleri normal aralıkta tutmak için doktorunuz şu tavsiyelerde bulunabilir;

  • Bazı tuz ikamelerinden kaçınmayı deneyin. Bazı tuz ikameleri potasyumda yüksektir. Böbrek hastalığı olanlar bunları kullanmaması gerekir.
  • Bitkisel ilaçlardan veya takviyelerden kaçınmak. Potasyum seviyelerini yükseltebilecek bileşenlere sahip olabilirler. Genel olarak böbrek hastalığı olan kişilerin bitkisel takviyeleri almaması gerekir. Onlar hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza sorun.
  • Şeker hastalığınız, böbrek hastalığınız, kalp hastalığınız veya başka herhangi bir ciddi durumunuz varsa, tedavi planınızı dikkatlice takip edin. Tedavi planınızı takip etmek, potasyum seviyenizi sağlıklı aralıkta tutmanıza yardımcı olacaktır.
Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Potasyum Yüksekliği veya Eksikliğinin Belirtileri ve Evde Tedavisi için yorumda bulun

    Potasyum Yüksekliği veya Eksikliğinin Belirtileri ve Evde Tedavisi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Potasyum Yüksekliği veya Eksikliğinin Belirtileri ve Evde Tedavisi için ilk yorumu yapabilirsin.