Balık Besin Değeri

Diyet yapmak ve kilo vermek istiyorsanız, muhtemelen daha fazla balık yemelisiniz. Kalp Derneği, her hafta en az iki porsiyon balık yemenizi tavsiye ediyor. Ancak balıkların kalorileri önemli ölçüde farklılık gösterir ve kalorisi daha yüksek olanların bazıları sağlıklı yağ sağlar. Bu yüzden seçtiğiniz balık türü büyük bir fark yaratır. Kaçınılması gereken bazı balık türleri ve sizin için daha iyi olan diğer balık türleri vardır.

Balık Besin Değerleri

Aşağıdaki bilgiler somon filetosu (154g) için sağlanmaktadır.

 • Kalori: 280
 • Yağ: 12,5g
 • Sodyum: 86mg
 • Karbonhidratlar: 0g
 • Elyaf: 0g
 • Şekerler: 0g
 • Protein: 39,2 g

Balık kalorilerini karşılaştırmak zor olabilir çünkü balığınızı hazırlama şekliniz beslenme gerçeklerini önemli ölçüde değiştirebilir.

Balık Besin Değeri

Sağlık Yararları

Kalp Derneği, sağlıklı omega-3. dozunuzu elde etmek için somon, uskumru, alabalık, sardalya ve ton balığı gibi balık çeşitlerini yemenizi öneriyor İşte size en besleyici ve düşük kalorili bazı balıklar.

 • Somon (3 ons) 175 kalori, 10 gram yağ, 1.7 gram omega-3 yağ asidi
 • Hamsi (3 ons) 111 kalori, 4 gram yağ, 1.7 gram omega-3 yağ asidi
 • Uskumru (3 ons) 134 kalori, 7 gram yağ, 1.6 gram omega-3 yağ asidi
 • Ton balığı (3 ons, konserve, suda paketlenmiş) 109 kalori, 3 gram yağ, 0.7 gram omega-3 yağ asitleri

Listelenen kalori sayıları, omega-3 açısından zengin her balığın ham formu içindir. Un veya karbonhidrat içeren başka bir bileşenle pişirilmedikçe, balığın kendisinin bir protein olarak karbonhidrat içermediğini unutmayın. Balığı hazırlama şekilleri kalori sayısını değiştirmektedir. Fırında balık, ızgara balık ve ızgara balık genellikle kalorisi en düşüktür.

Peki ya kabuklu deniz ürünleri ve diğer deniz ürünleri türleri? Tek bir porsiyon karides yaklaşık 100 kalori ve yalnızca 1,5 gram yağ sağlar, bu nedenle diyetinize sağlıklı bir katkı olabilirler. Deniz tarağındaki kalori de düşüktür. 90 gram buharda pişirilmiş deniz tarağı yaklaşık 95 kalori ve bir gramdan az yağ sağlar.

Daha Az Sağlıklı Balık Seçenekleri

Balık yemek sizin için iyi olsa da, tüm balıklar beslenmeniz için iyi değildir. Balığın omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olmasına rağmen, balığı atlamanın daha iyi bir diyet seçeneği olduğu zamanlar vardır.

Bunlar diyetinizde sınırlamanız gereken yağlardır. Ekmekli balık çubukları, balık bonfile ve balık köftesi gibi hazır ürünler genellikle yağ ve kalori bakımından daha yüksektir ve düşük kalorili yöntemlerle hazırlanan balıklar kadar sağlık yararı sağlamaz. Örneğin, ekmekli bir balık filetosu yaklaşık 350-400 kalori ve 17-25 gram yağ ve 5 grama kadar şeker sağlar. Bir restoranda kalorileri azaltmaya çalışırken, kilo verme çabalarınızı engelleyebilecek balık yemeklerine karşı dikkatli olun. Balık ve patates kızartmasını atlamak ve bunun yerine ızgara veya kavrulmuş balık seçmek en iyisidir. Yağ ve kalori sayımını kontrol altında tutmak için sosun yan tarafa konmasını isteyin.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Balık Besin Değeri için yorumda bulun

  Balık Besin Değeri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Balık Besin Değeri için ilk yorumu yapabilirsin.