Şifa Veren 5 Meyve

Her daim severek tükettiğimiz, tadı damaklarımızda kalan meyvelerin aynı zamanda sağlığımıza onlarca mucizevi katkısının bulunduğunu ve bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, bizi pek çok hastalığa yakalanmaktan kurtardığını biliyor muydunuz?

Başta elma, portakal, muz, kayısı ve portakal olmak üzere, yaz aylarının yanı sıra kış aylarında tükettiğimiz, bazen de pastalarımızı süslerken ve pastalarımıza tat vermesi için kullandığımız meyveler; pek çok derdimize şifa oluyor ve yaşam ömrümüzü uzatıyor.

Bu yazımızda kısaca en şifalı 5 meyveyi ve bu meyvelerin en önemli faydalarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İşte, şifa veren 5 meyve listemiz:

  • Elma

A, C, E, K ve B6 vitaminleri açısından son derece zengin olan elma; cilt hücrelerini yeniliyor, özellikle kış aylarında tüketildiğinde vücudumuzun grip, nezle vb. pek çok kış hastalığına neden olan enfeksiyonlara yakalanmasını önlüyor.

Kemiklerimizi güçlendiren elma; daha güçlü ve sağlam bir kas ve iskelet yapısına sahip olmamıza katkıda bulunuyor. Bu yüzden günde bir dilim elmanın çocuklar tarafından mutlaka tüketilmesi gerekiyor.

Güçlü bir antioksidan olarak, saç, cilt ve tırnak bakımında da son derece etkili bir rol üstleniyor.

Elmanın faydaları arasında kişideki demir eksikliğini gidermesi, diş sağlığını koruması da bulunuyor.

  • Kayısı

Bol miktarda A, C, P ve B vitaminleri içeren kayısının hem yaş hem de kuru versiyonun sağlığımıza pek çok faydası bulunuyor.

Anemi hastalığını doğal bir şekilde tedavi eden kayısı; kanın temizlenmesine yardımcı olmanın yanı sıra hücrelerimize zarar veren serbest radikaller ile savaşarak, kişinin kansere yakalanma olasılığını düşürüyor.

Kolon sağlığını gözeten kayısı; yüksek oranda lif içeren bir meyve olarak, sindirim sistemini koruyor ve kabızlığı gideriyor.

Antioksidan açısından oldukça mükemmel bir kaynak olan kayısı; kalp ve damar sağlığını da koruyarak, kişinin kalp krizine yakalanma ihtimalini en aza indirgiyor.

Kısacası kayısının faydaları saymakla bitmiyor.

  • İncir

Sodyum, potasyum ve magzenyum deposu olan incir; yüksek miktarda potasyum içerdiği için yüksek tansiyonu düşürüyor ve tansiyonun normal değerlerde seyretmesine olanak tanıyor.

Doğal bir antibiyotik olan incirin faydaları arasında kanı ve bağırsakları temizlemesi, ülser hastalığının semptomlarını hafifletmesi de bulunuyor.

  • Muz

B1, B2, C, D, E ve B6 vitaminlerini içeren muz; tansiyonu dengeliyor, kadınlarda görülen adet öncesi sendromun daha rahat bir şekilde atlatılmasını sağlıyor.

Muzun faydaları arasında kan şekerini dengeleyerek, sabah bulantılarını giderme ve mide ekşimesini yatıştırma da yer alıyor.

  • Karpuz

Özellikle yaz aylarında serinlememizi sağlayan karpuz; göz sağlığını koruyor, kilo vermeyi kolaylaştırıyor ve içerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunuyor.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Şifa Veren 5 Meyve için yorumda bulun

    Şifa Veren 5 Meyve için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Şifa Veren 5 Meyve için ilk yorumu yapabilirsin.