Ceviz Nasıl Tüketilmeli? Cevizin Faydaları Nelerdir?

Tarihi oldukça eski olan ve uzun yıllardır insanların şifa bulmak için kullandığı en önemli kuruyemişlerden biridir ceviz. Ülkemizde her bölgede kolayca yetiştirilebilmesi, uzun süre saklanabilen bir besin olması, farklı şekillerde kullanılabilmesi ve sayısız faydası onun çok tüketilen kuruyemişlerden biri haline getirmiştir. Ceviz sahip olduğu faydalar ile çok eski tarihlerden beri hazırlanan reçetelerde bile kendine yer bulabilmeyi başarmış en önemli şifa kaynağı besinlerden biridir. Yapılan araştırmalar ile cevizin faydalarına her geçen gün yenisi eklenmektedir. Ceviz o kadar faydalı bir besindir ki kabuğundan, meyvesine, etrafında bulunan zarına kadar birçok kısmından faydalanılmaktadır.

Sert bir kabuk içerisinde yer alan ve kabuğu kırıldıktan sonra ortaya çıkan içi tüketilen ceviz tadı ile en çok tüketilen yağlı tohumlar grubunda yer almaktadır. Yazımızda doğanın insanlara sunduğu bir mucize olarak geçen ceviz hakkında en çok merak edilen sorulara kısa cevaplar vermeye çalışacağız.

Ceviz Nasıl Tüketilmeli?

 

Ceviz, ülkemizin her köşesinde yetiştirilen bu yüzden kolaylıkla ulaşılabilen kuruyemiş çeşitlerinden biridir. Ayrıca insan sağlığı için sağladığı faydalar ile hemen hemen yediden yetmişe herkes tarafından tüketilen besinlerden biri. Sağlıklı bir yaşam için ceviz tüketmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri ise gün içerinde ne kadar ne nasıl ceviz tüketmek gerektiği. Cevize alerjiniz olmadığı müddetçe ceviz tüketmenin herhangi bir limiti bulunmuyor. Ayrıca bilinen bir zararı da yok. Ancak cevizin yağ asitleri açısından oldukça zengin bir besin olduğunu unutmamakta fayda var. Aşırı ceviz tüketimi kilo almanıza neden olabilir.

Cevizin faydalarından yararlanmak için cevizi tek başına tüketebileceğiniz gibi cevizin muhteşem tadı ile tatlandırılmış birçok tarifte bulunmaktadır. Hamur işlerinizde, salatalarınızda ya da mezelerinizde cevizi kullanarak tüketebilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilir: En çok Sevilen Kuruyemiş Çeşitleri

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin herkes tarafından sevilerek tüketilmesinin en önemli nedenlerinden biri sağladığı faydalardır. Cevizin sahip olduğu zengin besin içeriği çok uzun yıllardır bilim insanları tarafından araştırılmaktadır. Ceviz yaklaşık 90 besin maddesi içeriğine sahiptir ve bu zengin besin içeriğinin insan sağlığı üzerinde bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan bazılarını ise şu şekilde sıralayabiliriz,

  • Cevizin beyin şeklinde olduğu için beyin ve zihin sağlığı için birçok faydası olduğu düşünülür. Şeklinden dolayı değil ancak zengin besin içeriğinden dolayı beyin ve zihin sağlığına iyi geldiği, erken bunama ya da epilepsi gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.
  • Oldukça yüksek bir lif oranına sahiptir. Bu lifler sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  • Yüksek lif oranı mide asidini kontrol etmekte de oldukça etkilidir. Reflü ve ülser gibi birçok mide hastalığına iyi gelir.
  • Omega-3 açısından en zengin içeriğe sahip olan besinlerden biridir. Omega-3 kalp ve damar sağlığını korumak için en etkili yağ asitlerinden biridir.

Cevizin bilinen daha birçok faydası bulunmaktadır. Kanser önlemeye yardımcı en önemli besinlerden biri olduğu bilinmektedir.

İlginizi çekebilir: Kuruyemiş Tüketmenin Bilinmeyen 5 Mucizesi 

Ceviz Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ceviz kabuklu bir kuruyemiş çeşidi olduğu için satın aldıktan sonra sürpriz ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca cevizin tüketime hazır hale gelirken geçtiği aşamalarda bazen kimyasalların kullanıldığı biliniyor. Sağlıklı ve kimyasallar içermeyen ceviz satın almak için tek yapmanız gereken tek şey güvenilir üreticilerden ceviz satın almak olmalı.

Qavruq Kuruyemiş ekibi olarak bu yazımızda ceviz hakkında öğrenmeniz gereken ceviz nasıl tüketilmeli, faydaları nelerdir ve ceviz satın alırken nelere dikkat edilmesi sorularına cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde sağlıklı bir yaşam ceviz tüketmek isterseniz sitemizde yer alan sizin için özenle hazırlanmış ceviz çeşitlerin göz atabilirsiniz. Ceviz ve benzeri sağlıklı kuruyemiş, kuru meyve, lokum ve diğer yöresel lezzetler hakkında daha fazla detay ve bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Ceviz Nasıl Tüketilmeli? Cevizin Faydaları Nelerdir? için yorumda bulun

    Ceviz Nasıl Tüketilmeli? Cevizin Faydaları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ceviz Nasıl Tüketilmeli? Cevizin Faydaları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.