Kuru Kayısının Sağlığa Faydaları

Diyetlerimizde bol miktarda meyve ve sebzeye yer vermenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak, özellikle sürekli hareket halindeyseniz, önerilen günlük miktarı almak zor olabilir. Cevap kuru meyve olabilir. En sevdiğiniz taze meyvelerin kurutulmuş çeşitleri biraz olumsuz ilgi görmüş olsa da, ölçülü tüketildiğinde diyetinize besleyici bir katkı olabilir. Sağlıklı besinlerle doludurlar ve dışarıdayken yanınızda taşımak için kullanışlıdırlar. Kuru meyveler söz konusu olduğunda kuru kayısı genellikle favoridir. Kuru kayısının sağlığa faydaları neler olduğunu merak ediyorsanız, bilmeniz gereken her şeyi aşağıda derledik.

Kuru Kayısının Faydaları

Bizim için iyi olduklarını biliyoruz, ancak kuru kayısının sağlığa faydalarından bazıları nelerdir? Aşağıda sizin için avantajlarını listeledik.

Geliştirilmiş Göz Sağlığı

100 gr kuru kayısı porsiyonunda yaklaşık 1280 IU A vitamini ve 1.53 mg A vitamini vardır. Bu besinler göz sağlığını korumak için gereklidir. Özellikle A vitamini gece görüşüne yardımcı olurken, E vitamini gözleri serbest radikallerin zararlarından korumaya yardımcı olur.

Hücre Koruması

Buna ek olarak, kuru kayısı, klorojenik asitler, kateşinler ve kersetin de dahil olmak üzere flavonoidler adı verilen spesifik bir antioksidan türü de içerir. Bunlar, obezite ve kalp hastalığı gibi kronik durumlarla bağlantılı olan oksidatif strese yol açabilen serbest radikallerin nötralizasyonunda önemli bir bileşendir.

Kuru Kayısı

Bağışıklık Sistemini Destekleyebilir

Kuru kayısı A vitamini bakımından yüksek olduğu için bağışıklık sistemini de desteklemeye yardımcı olabilir. Bir araştırma, A vitamini ile bağışıklık sistemi arasındaki bağlantıyı inceleyerek, A vitamininin bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmedeki rolü nedeniyle nasıl bir anti-inflamatuar vitamin olarak bilindiğini vurguladı.

Geliştirilmiş Kalp Sağlığı

Bir diğer faydası ise kuru kayısının kalp sağlığına faydalı olabilmesidir. Kalp sağlığını desteklemenin yollarından biri de flavonoidlerdir. Ancak kuru kayısının bu alanda yardımcı olmasının bir başka yolu da potasyum içeriğidir, çünkü potasyum içeriği düşük bir diyet kardiyovasküler hastalıkla bağlantılıdır.

Daha İyi Sindirim

Sadece bir 100 gr kuru kayısı porsiyonunda yaklaşık 2,6 gr lif bulunur. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, diyet lifinin bağırsak mikrobiyotasını değiştirmenin yanı sıra metabolik düzenlemeyi değiştirme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varmıştır.

Azaltılmış Diyabet Riski

Bu kılavuzda birkaç kez bahsettiğimiz flavonoidleri hatırlıyor musunuz? Eh, bu sefer diyabet için tekrar işe yarıyorlar. Bir çalışmada, flavonoidlerin glikoz metabolizmasını, karaciğer enzim aktivitelerini ve bir lipid profilini düzenleyerek diyabetin patogenezini ve beraberinde gelen komplikasyonları iyileştirdiğini belirtti.

Geliştirilmiş Kemik Mineral Yoğunluğu

Kayısının içerdiği bir diğer önemli besin de kemik oluşumu üzerinde faydalı etkileri olabilecek bordur. Buna ek olarak, düşük bor alımı, kemik mineral yoğunluğunu etkileyebilecek kalsiyum ve D vitamini seviyelerini azaltır.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Kuru Kayısının Sağlığa Faydaları için yorumda bulun

    Kuru Kayısının Sağlığa Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kuru Kayısının Sağlığa Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.