Güzel kokmanızı sağlayacak besinler

Sürekli parfüm ve deodorant kullanarak kendinizi kimyasallara maruz bırakmak istemiyorsanız, vücudunuzun doğal kokusunu olumlu yönde değiştirebilmenizi sağlayacak besinler tüketmeniz gerekecektir.

Zaman zaman etrafınızdan kötü koktuğunuz yönünde uyarılar mı alıyorsunuz? Öyleyse hiç endişelenmeyin, yalnız sayılmazsınız. Yaklaşan yaz aylarıyla birlikte havaların ısınması sonucu insanlar artık çok daha kolay terliyor. Terleme sonucu ortaya çıkan kötü koku, etrafınızdaki kişilerle olan münasebetinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Neticede kimse kötü ve pis kokan birisiyle vakit geçirmekten hoşlanmayacaktır, değil mi? Sürekli parfüm ve deodorant kullanarak kendinizi kimyasallara maruz bırakmak istemiyorsanız, vücudunuzun doğal kokusunu olumlu yönde değiştirebilmenizi sağlayacak besinler tüketmeniz gerekecektir. Bu besinleri sıralamaya geçmeden önce dilerseniz insan vücudunun neden ve nasıl kötü koktuğundan bahsedelim.

Vücut neden kötü kokar?

Vücut kokusunu değiştiren birçok etken vardır. Hormonal değişikliklerden tutun, aşırı derecede terlemeye ve sağlıksız bir diyete kadar farklı durumlar vücudun kötü kokmasına yol açabilir. Genetik etkenler de söz konusu olabildiği gibi, uzun süredir banyo yapmamak da koku oluşumunu tetikleyebilir. Çoğu zaman bu rahatsızlık sağlıklı bir diyetle çözülür. Bazı besinleri sık tüketerek, bazılarını da az yiyerek siz de gayet mis gibi kokabilirsiniz!

İşte iyi kokmanızı sağlayacak o besinler!

Limon

Limonun içindeki asidik içerikler derinizin pH seviyesinin azalmasına yardımcı olur. Bu da kötü kokuya yol açan bakterilerin üremesini zorlaştırır. C vitamini yönünden zengin olması da sindirim sistemini hızlandırır, bu sayede vücuttaki zararlı toksinler dışarıya atılır.

Güne bir bardak limonlu suyla başlamak işe yarayabilir. Eğer koltuk altınız çok kokuyorsa yine ortadan ikiye ayrılmış bir limon dilimini bölgeye sürebilirsiniz. Limon tamamen kuruduktan sonra duş almayı ihmal etmeyin!

Domates

Doğal olarak antibakteriyel ve antiseptik besin maddelerine ev sahipliği yapan domates, vücudun kokuya yol açan bakterileri ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Vücut ısısını dindirme özelliğine de sahip olan domates sayesinde aşırı derecede terleme problemini çözebilmeniz de mümkündür.

Duş almadan önce vücudunuzun kötü koku yayan bölgelerine taze sıkılmış domates suyu sürün ve 10-15 dakika boyunca kurumasını bekleyin. Daha sonra duş alıp iyice temizlenin. Her gün salatanıza domates koymak veya taze domates suyu içmek de işe yarayacaktır. Elde ettiğiniz sonuçları bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Güzel kokmanızı sağlayacak besinler için yorumda bulun

    Güzel kokmanızı sağlayacak besinler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Güzel kokmanızı sağlayacak besinler için ilk yorumu yapabilirsin.