Hangi Pekmez Neye İyi Gelir

Pekmez kuşburnu, incir, üzüm, keçiboynuzu veya gibi tatlı meyvelerin ya da şeker pancarı, ardıç meyvesi gibi şekere dönüşebilecek meyvelerin, sebzelerin ezilerek kaynatılması ile üretilen, yoğun ve tatlı bir besindir. Şeker kullanılmadan yapılan, üretilen pekmez çeşitleri vücut sağlığı için oldukça faydalıdır. Mevsiminde toplanan tarım ürünleriyle işleme alınan pekmezler özellikle kış aylarında hastalıklara karşı korunmanızı sağlamaktadır. Pekmez çeşitleri sayesinde evdeki herkesin pekmez tüketmesini sağlayabilirsiniz. Pekmez çeşitleri ve pekmez faydaları ile yazımıza devam edelim.

 

Pekmez Çeşitleri

Pekmezleri damak tadınıza göre seçebilir, kendiniz evinizde az malzemeyle yapabilir veya organik satış yerlerinden kolaylıkla satın alabilirsiniz. Pekmez çeşitleri her yaştan tüketici için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda yemeklerde, sos yapımlarında, içeceklerde, tatlılarda, keklerde, çöreklerde ve tahin pekmez karışımında kullanılabilir. Pekmez çeşitlerine yakından baktığımızda;

Üzüm pekmezi olgunlaşan üzümlerden yapılır. Beyaz, siyah fark etmez fakat siyah üzüm pekmezi çok aranan bir pekmezdir. Olgunlaşan üzümler toplanıp suyu çıkana kadar ezilir ve kaynamaya alınır. İyice kaynatılan şıra süzülüp dinlenmesi için geniş kaplara konulur ve üzeri güneş alacak şekilde örtülerek güneşte birkaç gün bekletilir ve olgunlaşan pekmez süzülerek kaplara konur ve yenilecek duruma getirilir.

Dut pekmezi, olgunlaşan dutların toplanılıp kaynatılması ile elde edilir. Tencere veya kazanda kaynatılan karadutlar çekirdeklerinden ayrıldıktan sonra tekrar kaynamaya alınır. Birkaç gün güneşte bekletildikten sonra cam kavanozlara aktarılır.

Son olarak keçiboynuzu pekmezi, harnup olarak da bilinen keçiboynuzundan elde edilen pekmez türüdür. Ege ve Akdeniz yöresine özgü bir pekmez türüdür. Doğal ve katkısız olanını tüketmek gerekir. Bu pekmez çeşitlerinin vücudumuza katkıları oldukça fazladır. İçerisindeki besin değerleriyle pekmez çeşitlerinin faydaları nelerdir, neye iyi gelirler, gelin yakından bakalım.

Üzüm Pekmezi Neye İyi Gelir

Üzüm pekmezi, günümüzde halsizlik, bitkinlik gidermesi ve kansızlığa iyi gelmesi sebebiyle sofraların vazgeçilmez besin maddeleri arasında yer almaktadır. Günümüzde pek çok hastalığa sebep olan stresi de üzüm pekmezinin yok ettiği bilinmektedir. Özellikle kış aylarında sabahlar bir kaşık üzüm pekmezi tüketmek gün boyu enerji sağlamaktadır. Üzüm pekmezi neye iyi gelir detaylı olarak incelediğimizde;

 • Kasların ve kemiklerin daha düzgün bir şekilde çalışmasına fayda sağlar.
 • Üzüm pekmezi vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılamaktadır. Bu vitaminler, potasyum, kalsiyum, demiz ve magnezyumdur.
 • Bir çorba kaşığında 14,95 karbonhidrat bulunan üzüm pekmezi vücuda enerji verir.
 • İçerisindeki besin değerleriyle kan dolaşımını hızlandırmakta ve solunum yolları hastalıklarına karşı iyi gelir.
 • Sağlıksız beslenme ve güneş ışınlarından oluşabilecek cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Dut pekmezinin faydaları ile yazımıza devam edelim.

Dut Pekmezi Neye İyi Gelir

Pekmez çeşitleri arasında oldukça lezzetli bir tada sahip olan dut pekmezi kahvaltılarda, yemeklerde, içeceklerde ve atıştırmalıklarda kullanılmaktadır. Beyaz ve karadut pekmezi içerisindeki besin değerleriyle vücuda fayda sağlamaktadır. Peki, dut pekmezi neye iyi gelir, ne gibi faydaları bulunmaktadır;

 • Dut pekmezi astım, bronşit, karaciğer ve akciğer gibi önemli hastalıklara karşı koruma kalkanı gibidir. Öksürüğe çok iyi gelmesi ile bilinmektedir. Ayrıca ülser, gastrit gibi mide rahatsızlıklarını da rahatlatmaktadır.
 • Grip ve soğuk algınlığına karşı vücudu korumaktadır.
 • Bir çorba kaşığı dut pekmezi yaklaşık %14,5 potasyum ve 17 oranında kalsiyum bulunmaktadır. Bu oranlar, kemik erimesine karşı vücudun direnç oluşturmasına ve kas, kemik ve dokuların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Bunlarla birlikte tatlı yapısıyla mutluluk hormonunu arttırarak küçük de olsa psikolojik sorunlarına destek olmaktadır.
 • Ağız ve boğaz enfeksiyonlarında direkt olarak kullanılması önerilmektedir. Ağız ve boğazda oluşabilecek yara, enfeksiyon ve küçük hasarlarda karadut pekmezi tüketimi bu yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Bir diğer pekmez çeşidi olan keçiboynuzuyla devam edelim.

Keçi Boynuzu Pekmezi Neye İyi Gelir

Pekmez çeşitleri arasında, Harnup olarak da bilinen keçiboynuzu, zengin besin içeriğinin yanı sıra, yüksek düzeyde antioksidan maddeler içerir ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Peki, içerisindeki besin değerleriyle keçi boynuzu pekmezi neye iyi gelir;

 • Astım atakları ve bronşit hastalıklarına iyi gelen keçiboynuzu balgam söktürücüdür ve şiddetli öksürüklere karşı çok etkilidir.
 • İçerdiği lifler dolayısı sindirim sistemini koruyucu etkisi vardır. Aynı zamanda lif içeriği kilo vermeye de yardımcı olur.
 • Antioksidan özelliklerinden dolayı doğal bir antibiyotik özelliği olan keçiboynuzu, kalp ve damar sağlığına faydalıdır. Kanı temizler ve damar tıkanıklıklarının giderilmesine yardımcı olur.
 • 100 gramında bulunan 62,0 mg kalsiyum, 1262,0 mg potasyum sayesinde kemik sağlığına katkı sunar. Yüksek düzeyde kalsiyum içeriği çocukların kemik gelişiminde olumlu etkiler yaparken, yaşlılarda da kemik erimesine karşı fayda sağlar.
 • Keçiboynuzu pekmezi, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu özelliği sayesinde özellikle kış aylarında soğuk algınlığına karşı vücudu korur.

Pekmezler, meyvelerden doğal şekillerde yapıldığı için besin değerleri benzerdir. Keçi boynuzu pekmezi, dut pekmezi ve üzüm pekmezinin sağladığı faydalar neredeyse aynıdır. Aralarındaki fark lezzet farkıdır. Bu lezzetli ve faydalı pekmez çeşitlerini evinizde, bahçenizde veya köyünüzde yapabilirsiniz. Zahmetli yapımı olan ve zamanınızı alacak pekmez çeşitlerini doğal pekmez satışı yapan ve güvenilir bir yerden almak istiyorsanız Helva Market’i tercih edebilirsiniz. Seyidoğlu ürünleriyle Helva Market doğal ve organik lezzetleri istediğiniz gramajlarda sizlere sunmaktadır.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Hangi Pekmez Neye İyi Gelir için yorumda bulun

  Hangi Pekmez Neye İyi Gelir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hangi Pekmez Neye İyi Gelir için ilk yorumu yapabilirsin.