İnek Peyniri Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde en çok tüketilen peynir unvanına sahip inek peynirinin çeşitleri ve faydaları hakkında her şeyi bu içerikte bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

İnek Peyniri Çeşitleri Nelerdir?

İlk inek peyniri çeşidi, Kırklareli beyaz peyniri olarak tanınmaktadır. İçerisinde tamamen doğal inek sütü, tuz ve dana şirden maya bulunan bu peynirin sert ve yumuşak kıvamda farklı üretimleri mevcuttur.

Bir diğer çeşit ise Trakya sert inek peyniri olarak bilinir. Diğer türler gibi tam yağlı inek sütü ile üretilen bu peynir yoğun damak tadına sahip kişilere önerilmektedir.

İnek peyniri çeşitlerinden bahsederken ünü ile nam salmış Ezine inek peynirinden bahsetmemek elbette ki olmaz. Coğrafyasının ineklerinin tam yağlı sütünden geleneksel yöntemlerle üretilen bu peynir özel bir tada sahip olması ile meşhurdur. Ayrıca olgunlaşma süresinin diğer çeşitlere göre uzunluğu ile de daha yumuşak bir kıvama sahiptir.

Edirne’nin inek peyniri, bölgesine has bitki örtüsünde beslenen ineklerin sütünden üretilen bir diğer çeşittir. Klasik sert ve yumuşak olarak iki ayrı şekilde sunulur. Ayrıca Edirne’de bu peynirden eski kaşar peynir üretimi de yapılmaktadır.

Tüm bu inek peyniri çeşitlerini trakyadangetir.com ‘dan güvenilir şekilde en uygun fiyata temin edebilirsiniz.

İnek Peyniri Faydaları Nelerdir?

İnek peyniri, sütten 10 kat fazla protein içermesi yani tam bir protein deposu olmasıyla her yaştan bireyler için tüketilmesi çokça tavsiye edilen bir gıdadır. İçerisinde yer alan yüksek kalsiyum değeriyle gelişiminde özellikle çocuklar için oldukça önemli bir besindir. Diğer içerdiği B12, fosfor gibi vitamin ve mineraller inek peynirini, kanseri engellemeden dişlerin gelişimine kadar birçok yönde en faydalı besin türü haline getirmektedir.

Ayrıca kemik erimesini önlemesi, mikroplara karşı bağışıklık kazanılması, mide rahatsızlıklarını büyük ölçüde gidermesi, sindirimimiz üzerinde yaptığı etki ve ülser gibi hastalıkları önlemesi de diğer faydaları arasında sayılmalıdır.

Uzun yıllardır dile getirilen her gün bir kibrit kutusu kadar peynir yenmeli önerisinin arkasında, sağladığı onlarca fayda ve içerdiği besin gruplarının olduğunu artık biliyorsunuz. Çocuklarımızın ve sevdiklerimizin düzenli olarak doğal inek peyniri yemesini sağlayarak yaşamına çokça fayda getirebiliriz.

İlginizi Çekebilir; Süt ve Süt Ürünleri Hakkında Her Şey!

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. inek peyniri İnek Peyniri Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir? için yorumda bulun

    İnek Peyniri Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İnek Peyniri Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.