Mobilite Egzersizleri Nedir, Niçin ve Nasıl Yapılır?

Mobilite, ister esneme hareketleri yapıyor olun, isterse bir tür düşük etkili egzersiz yapıyor olun, fitness eğitmenlerinin çok fazla kullandığı bir terimdir. Pek çok insan bunun gerçekte ne anlama geldiğini düşünmeyi bırakmaz, ancak hareketlilik sağlığınızın yalnızca fitness oyununuzu değil, vücudunuzun ömrünü de etkileyen çok önemli bir bileşenidir. Her şeyi açıklamak gerekirse, fitness uzmanları hareketliliği nasıl eğiteceğinizi ve ayrıca mobilite egzersizleri bilmeniz gereken birçok faydasını açıklıyor.

Mobilite Egzersizleri Nedir?

Mobilite egzersizleri tam olarak nedir? Esneme mi? Yoga? Bunlardan herhangi biri olabilir. Mobilite egzersizleri hareket açıklığınızı ve stabilizasyonunuzu veya her bir eklemi çevreleyen kasların kontrolünü artıracak egzersizlerden biridir. Mobilite egzersizleri, yakın olmasına rağmen esneklikle aynı şey değildir. Hareket kabiliyeti esneklik ve gücü bir araya getirir ve daha derine çömelmenize, daha fazla itmenize ve daha yükseğe zıplamanıza yardımcı olmak çok önemlidir.

Mobilite egzersizleri

Mobilite Egzersizleri

Egzersiz Programları Karıştırın

Daha iyi hareketlilik için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri egzersiz programlarınızı karıştırmaktır. Örneğin, sadece koşarsanız, vücudunuzu yalnızca belirli bir şekilde harekete geçirirsiniz. Egzersiz yapmak hareket kabiliyetinizi geliştirir, ancak bunun farklı yönlerini harekete geçiren farklı türde egzersizler yapmanız gerekir. Bunu, her zaman istediğiniz bir antrenman dersini denemek için bir bahane olarak düşünün.

Yoga ve Pilatesi Birleştirin

Hem yoga hem de pilatesin hareketliliği artırmanın özellikle etkili yolları olduğunu söylüyor. Pilates ve yoga harikadır çünkü vücudunuzu yürümek ya da koşarken yapacağınızdan farklı açılara ve düzlemlere vurmaya zorluyorlar. Ayağınızı normalde gitmediği yönlere doğru çekiyorsunuz ki bu hareket kabiliyetiniz için önemlidir.

Düzenli Olarak Esneyin

Germe, iyileşme rejiminizin anahtarıdır, aynı zamanda günlük yaşamınız boyunca daha iyi hareket etme yeteneğinizdir. Esneme hem esnekliğe hem de hareketliliğe yardımcı olur, ancak hareketlilik için esnemenin özelliği vücudunuzu egzersizlerinizde nasıl hareket ettiğinin dışına açmasıdır. Aktif esneklik egzersizleriyle esnemenin vücudunuzun hareketliliğini iyileştirip sürdürür.

3 Boyutlu Eğitim

Hareketlilik genellikle esneklikle karıştırılır, ancak esneklik, kaslarınızın belirli bir yönde ne kadar ilerleyebileceğidir, hareketlilik ise kemiklerinizin, kaslarınızın ve tendonlarınızın tüm farklı açı ve yönlerde ne kadar ilerleyebileceğidir. Bu nedenle, birden çok düzlemde eğitimin veya 3 boyutlu eğitimin hareket kabiliyetinizi artırmasının nedeni budur. Genellikle içinde bulunduğunuz hareket aralığının dışına çıkın veya vücudunuzu tuttuğunuz yönün tersi yönde hareket etmeye çalışın. Nihai mobilite için hareketlerinizi 360 derecelik bir uygulamaya dönüştürün.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Mobilite Egzersizleri Nedir, Niçin ve Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Mobilite Egzersizleri Nedir, Niçin ve Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mobilite Egzersizleri Nedir, Niçin ve Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.