Paçal Peyniri Hakkında Her Şey!

Peynir severler için vazgeçilmez bir lezzet olduğu söylenen Trakya’nın ünlü paçal peyniri hakkında bilmek isteyeceğiniz her şeyi bu içerikte bulabilirsiniz. Yalnız okudukça tadına daha fazla bakmak isteyeceksiniz, baştan söyleyelim.

Paçal Peyniri Ne Demek?

Bu peyniri aslında diğer peynir çeşitlerinden ayıran şey kendine özgü bir karışım ve tada sahip olmasıdır. Belirli oranda inek, keçi ve koyun sütünün bir araya getirilmesi ile paçal peyniri elde edilir. Dağılmadan kesilmesi ve gözenekli yapısı da onu daha farklı ve kullanışlı kılmaktadır. Bu peynirin en çok üretildiği yer Trakya bölgesidir. Kırklareli’ne has yerli bir ırk olan kıvırcık koyunun sütleri özellikle bu peynirin istenilen tadı almasında önemli bir etken olduğu bilinmektedir.

İçerisinde birlikte yer alan inek, keçi ve koyun sütü ile özellikle çocuklar için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Ayrıca olgunlaşma süresi en az 90 gün olan bu peynir %45 oranında yağa sahiptir. Yapımında tamamen doğal süt kullanıldığı için laktoz bulunduğu da belirtilmelidir.

Paçal Peyniri Çeşitleri Nelerdir?

Paçal Peyniri çeşitlerinden ilki ünlü Kırklareli paçal peyniri olarak tanınmaktadır. İçerisinde yer alan pastörize %30 inek, %30 keçi ve %40 koyun sütü ile orta sert tadımda 90 günde olgunlaştırılmış şekilde hazırlanır. Tuz ve dana şirden maya, yapımında kullanılan diğer doğal maddelerdir. Kırklareli’nde beyaz paçal peynir ve eski kaşar peynir şekilde iki çeşitte üretimi yapılmaktadır.

Bir diğer çeşit ise Ezine paçal peyniri olarak bilinmektedir. Karışımında diğer çeşitten farklı olarak kullanılan pastörize %15 inek, %40 keçi ve %45 koyun sütü kullanılmaktadır. Benzer şekilde orta sert tadımda en az 90 gün olgunlaştırılmış şekilde, tuz ve dana şirden maya ile hazırlanır. Bu türde yalnızca beyaz paçal peynir üretimi sağlanmaktadır.

Paçal Peyniri Nerelerde Satılır?

Sahip olduğu tüm özellikler sebebiyle oldukça yaygın olarak tüketilen paçal peyniri pek çok yerden temin edilebilir. Ancak en sağlıklı ve en lezzetli paçal peynirini satın almak için, anavatanı olan Trakya’ya göz atmak gereklidir. Trakya’da yetiştirilen ve üretilen tüm ürünleri güvenli, sağlıklı ve doğal olarak bulacağınız Trakya’dan Getir, sizler için paçal peynirini de en iyi kalitede sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir;Ezine Peyniri Çeşitleri ve Özellikleri

 

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Paçal Peyniri Hakkında Her Şey! için yorumda bulun

    Paçal Peyniri Hakkında Her Şey! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Paçal Peyniri Hakkında Her Şey! için ilk yorumu yapabilirsin.