Papatya Çayının Faydaları

Papatya Çayının Faydaları

Papatya, beyaz ve sarı türü başta olmak üzere birçok türü bulunan bitki çeşitlerinden biridir. Eskiden beri papatya birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Kurutulma işlemi uygulanarak yapılmakta olan çayından yağına kadar tıbbi alanlarda kullanılan papatya günümüzde de alternatif tıpta tercih konusu olmaktadır. normal yerine haftada iki gün içilmesi gerekilen bir çaydır. Aktarlardan temin edebileceğiniz bu kurutulmuş papatya bitkisinin sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Aktarların yanı sıra marketlerde de çay olarak yapılıp satılmaktadır. Sağlık açısından ise sinüzite faydası bulunmaktadır. Güçlü bir antidepresandır. Eğer ki regl döneminde iseniz ağrılarınızı yatıştırmada birebir etkisi gözlenmektedir. Bayanların regl döneminde ki depresifliklerinizi alır. Regl dönemi boyunca her gün tok karnına demleyip bu çayı içerseniz depresif durumunuza büyük etkide fayda sağlayacaktır. Özellikle çay olarak tüketilmesi sebebiyle vücuda birçok fayda sağlar.  Mide yanması ve ülserin de en iyi ilacıdır. Bu mucizevî çayın insan hayatı açısından çok iyi faydaları vardır. Uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Romatizma rahatsızlığına iyi gelir. Cilt hastalıklarına faydası vardır. Yemeklerden sonra sindirime yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini arttırır. Her gün düzenli olarak içildiğinde ülseri tedavi eder ve mide ağrılarını dindirir. Vücudun terleyip ferahlamasında gripten oluşan ağrılara papatya çayının etkin bir yararı vardır.

Papatya Çayının Faydaları

Nasıl Demlenir?

Papatya çayının hazırlanması son derece kolaydır. 1tatlı kaşığı kadar papatya (kurutulmuş) kaynar suyla haşlanır ve 10 dakika gibi bir süre zarfında beklenir demini alması için beklerse etkisini daha çok gösterir. Demlendikten sonra bir süzgeç yardımıyla papatyalar süzülür. Günlük olarak 2-3 bardak tüketebilirsiniz. Eğer tat olarak size acı gelmişse bir çay kaşığı kadar bal veya zencefil ilave edebilirsiniz. Poşet çay olarak marketlerde satılmakta olan papatya çayları da sağlamış olduğu faydalar açısından da aktarlarda satılanlardan farklı değildir. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli unsurun tarihinin geçmemiş olmasıdır. Tarihi geçmiş bir ürün kullanırsanız bu sizi daha çok sağlık problemlerine itebilir.

Not: Yukarıda yazılanlarda da görüldüğü üzere üstünde durduğumuz konu genel olarak papatya çayının faydaları olmaktadır. Ancak bir konuya değinmek istiyorum ki bu çayı tüketmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Bunlar; hamile ve emziren anneler çayı tüketmeden önce doktoruna danışmalıdır. Sakinleştirici bir özelliği olduğundan dolayı dikkat gerektiren bir işe başlamadan önce tüketilmemesi gerekir. Papatya bazı bünyelerde alerji yapmaktadır. Alerji yapıp yapmadığı hakkında bilgi almanız gerekmektedir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Papatya Çayı Papatya Çayının Faydaları için yorumda bulun

    Papatya Çayının Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Papatya Çayının Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.