Kayısı Suyu Neye İyi Gelir?

Kayısı meyvesi ağaçta yetişen ve aynı zamanda da gülgiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu yüzden de çok faydası bulunduğunu sizlere de söyleyebiliriz. Kayısı meyvesi cevizden biraz daha iri sarı renkte olan etli sulu sert ve tek çekirdekli bir meyvedir. Yetiştirimi dünyanın her yerine yayılmış olsa da Akdeniz’e yakın olan ülkeler ile Avrupa ve Asya kıtalarında yetişmektedir. Günlük mutfak işleri kapsamında sıklıkla tercih edilen A, B, C ve P vitaminleri içermektedir. Kayısının meyve hali, kuru hali, kompostosu, reçeli ve yazımızda da bahsettiğimiz suyunu tüketebilirsiniz. Çekirdeğinden ise yağ elde etmek için faydalanılır. Kayısının birçok faydası bulunmaktadır. Yazımızda sizlere kayısı suyunun dikkat çeken faydalarını sizlere açıklayacağız.

Kayısı Suyu Neye İyi Gelir

Kayısı Suyu Neye İyi Gelir?

 • Kan kanseri olarak da bilinen anemiye büyük bağışıklık kazandıran ve aneminin neden olduğu diğer hastalıkların tedavisinde destekleyici bir rol oynamaktadır. Kanın temizlenmesinde rol oynar. Kan akış hızını arttırır, vücut sıcaklığını arttırır ve özellikle de hemoglobin üretimine yardımcı olur.
 • Her gün düzenli olarak içilen kayısı suyu cilt sağlığını korumakta ve cildi güzelleştirmektedir.
 • Hamile ve çocuklar için kayısı suyu oldukça faydalıdır. Kayısı suyunda bulunan A, C ve E vitaminleri fosfor, silisyum, kalsiyum, demir ve gibi mineraller hamile bayanların vücutlarının alması gereken vitaminlerdir. Hamilelik sürecinde kansızlık problemi en çok rastlanılan problemdir. Bunun içinde hamile bayanların kayısı suyu içmesi gerekmektedir.
 • Kalorisi düşük diyet lif açısından zengin bir meyvedir bu özelliği sayesinde de vermeye yardımcı olur ve sağlığı için çok faydalı bir besindir.
 • Kayısı suyu içerek görme problemi riskini azaltırsınız. Yaşlandıkça ortaya çıkan katarakt hastalığına yakalanma riskini de kayısı tüketerek azaltabilirsiniz.
 • Kayısının astıma faydası olduğu bilinmektedir. Sabahları aç karınla tüketilen 3-4 adet kayısı astım şiddetini azaltır ve düzenli olarak içilen kayısı suyu da solunum yolu problemlerini çözülmesine fayda sağlamaktadır.
 • Kansere yakalanma riskini azaltır. Sindirim ve boşaltım sistemi kanserlerine yakalanan kişilerin sağlığı açısından tüketilmesi faydalıdır.
 • Hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Zinde ve dinç tutar.
 • Kalsiyum açısından zengin olduğundan dolayı kemik oluşumu ve gelişimi açısından çok faydalıdır.
 • Bağırsakların çalışmasını sağlayarak mushil etkisini göstermektedir.
 • Kan pıhtılaşmasına engel olabilir.
 • Kas yapar ve fazla yağların kaslardan atılmasına yardımcı olur. Spor yapan kişilerin kayısı suyu tüketmeleri gerekmektedir. Hem enerji açısından hem de zayıflama açısından sizi zayıflatmayı kolaylaştırır.
Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Kayısı Suyu Faydaları Kayısı Suyu Neye İyi Gelir? için yorumda bulun

  Kayısı Suyu Neye İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kayısı Suyu Neye İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.