Sağlıklı Görmek için Besin Önerileri

Daha sağlıklı bir görme yeteneğine sahip olmanın düzenli ve dengeli beslenme ile doğrudan orantılı olduğunu biliyor muydunuz? Yaşın ilerlemesine bağlı olarak kişide görülen zayıf görüş; birtakım besinlerin tüketimi ile önlenebiliyor.

Yani yediklerimize dikkat ettiğimiz, beslenme programlarımızda bazı gıdalara yer verdiğimiz müddetçe yaşlanmamıza rağmen tıpkı eskisi gibi güçlü ve sağlam gözlerimiz ile çevremizi daha iyi bir şekilde görebiliyor, göz hastalıklarına yakalanmaktan kurtulabiliyoruz.

Bu yazımızda sağlıklı görmek için besin önerilerine yer vermek yani bir nevi gözlere iyi gelen yiyeceklerden kısaca bahsetmek istedik.

İşte; göze iyi gelen yiyecekler listemiz:

  • C vitamini açısından zengin gıdalar

Çilek, portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler ile karnabahar, lahana, brokoli gibi C vitamini açısından son derece zengin olan sebzeler; daha güçlü bir görüş yeteneği kazanabilmemize yardımcı olan besinler listesinde ilk sırada bulunuyor.

Gün içerisinde sık sık turunçgil tüketerek; göz sağlığınıza ciddi oranda katkıda bulunabilirsiniz.

  • Bol miktarda E vitamini içeren besinler

Tıpkı C vitamini gibi göz sağlığımız için gerekli olan E vitamini içeren fıstık, fıstık ezmesi, buğday tohumu, keten tohumu, yumurta ve ayçekirdeği göz sağlığımızı koruyarak, gözlerimizin daha güçlü olmasına olanak tanıyor.

  • Beta Karoten içeren gıdalar

Mükemmel bir beta karoten kaynağı olarak bilinen havuç; kişinin günlük A vitamini ihtiyacının 2,5 katı gibi ciddi bir bölümünü karşılıyor.

Havucun yanı sıra mango, kabak, ıspanak, kırmızı dolmalık biber, kavun, tatlı patates; beta karoten içeren ve göze iyi gelen yiyecekler listesinde yer alıyor.

  • Çinko açısından zengin gıdalar

Gözlerin güçlenmesi üzerinde son derece etkili olan çinko açısından zengin olan fıstık, leblebi, kabak çekirdeği, istiridye vb. deniz ürünleri de daha sağlıklı gözlere sahip olabilmek adına tüketebileceğiniz besinler arasında bulunuyor.

Göz kuruluğunu engelleyen, kişinin görme yetisini arttıran DHA yağ asitleri açısından oldukça zengin olan balık tüketimi de kişinin hipermetropi, miyopi ve astigmatizma vb. göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Haftada en az 2 kez balık tükettiğiniz takdirde balığın göz sağlığına olan faydalarından yararlanabilirsiniz.

  • Salatalık

Cilt sağlığına pek çok katkısı bulunan, daha çok cilt bakım maskelerinde kullanılan salatalık; göze iyi gelen yiyecekler listesinin bir diğer önemli üyesi olarak karşımıza çıkıyor.

Göz altı morluklarını geçiren salatalık aynı zamanda göz sağlığını da gözetiyor. Gün içerisinde acıktığınız anlarda bol bol salatalık tüketerek, hem daha fit bir görünüm elde edebilir hem de göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Sağlıklı Görmek için Besin Önerileri için yorumda bulun

    Sağlıklı Görmek için Besin Önerileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sağlıklı Görmek için Besin Önerileri için ilk yorumu yapabilirsin.