Anzer Balı Nerede Bulunur?

Lezzeti ve sunduğu özellikleri ile vücut için çok değerli olan Anzer balı, Karadeniz ikliminin yaratmış olduğu özel endemik bölgelerde üretilmektedir. Anzer balının ismi, üretildiği yayladan gelmektedir. Rize il sınırları içerisinde bulunan Anzer Yaylası, Anzer balının üretim noktasıdır ve buradan tüm Türkiye’ye özel bal seçeneği sunulmaktadır.

Anzer Balı Nerede Üretilir?

Anzer balı, Anzer Yaylası’nda ki iki farklı köyde yoğun olarak üretilmektedir. Anzer Yaylası’nda 2000 civarında farklı çiçek çeşidi bulunurken, 42 yakın endemik bitki yetişmektedir. Böylesine zengin bir ortamda üretimi yapan arılar, yoğun bir içeriğe sahip Anzer balının da ortaya çıkmasını sağlamıştır. Zor üretim sürecinin olmasıyla da anzer balı fiyatı diğer ballara göre yüksek olabilir.

Anzer Balı Ne Zaman Hasat Edilir?

Anzer balı üretiminde 15 Haziran ile 15 Temmuz tarihleri arası en yoğun dönemdir ve bu tarihler arasında ballar toplanır. Anzer balı olarak toplanan bu balların satılabilmesi adına her bir üreticinin belirli standartlara uyması gerekmektedir. Üretilen ballardan numuneler alınarak testler yapılır ve testleri geçen ballar Anzer balı olarak satılabilmektedir. Verimliliğin artması adına üretimlerin artırıldığı bölgeden Türkiye pazarının yanı sıra yurt dışına da satışlar yapılmaktadır. Ortalama 2280 metre yükseklikte bulunan üretimlerde, her yıl tonlarca balın üretilmesi ve aynı zamanda tüketilmesi sağlanmaktadır.

Lezzetli Anzer balı köyde nokta com

Anzer balı için sağlıklı, doğal ve gerçek köy ürünleri lezzet arayanlar Karadeniz Bölgesi’nde özel olarak üretilen bu ürünü Köyde.com aracılığı ile satın alabilir. Doğal lezzetlerin güvenilir marketi olan Köyde.com aracılığı ile gerçek Anzer balıyla tanışabilirsiniz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Anzer Balı Nerede Bulunur? için yorumda bulun

    Anzer Balı Nerede Bulunur? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anzer Balı Nerede Bulunur? için ilk yorumu yapabilirsin.