En İyi Amino Asitli Yiyecekler

Genellikle proteinin yapı taşları olarak bilinen amino asitler vücudunuzda kritik bir rol oynar. Bu yazıda, yiyeceklerdeki amino asitlere bakacağız. En iyi amino asit kaynaklarına ve bir sebze veya vegan olarak ne yiyebileceğinize ve bunlardan yeterince aldığınızdan emin olmak için diyetinize ne gibi ilaveler yapabileceğinize bakacağız.

Dokuz Temel Amino Asit Nedir?

Lizin

Lizin, kas inşa etmeye ve kemik gücünü korumaya yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Ayrıca hormonları, antikorları ve enzimleri kontrol ederek yaralanma veya ameliyattan kurtulmaya yardımcı olur.

Histidin

Histidin, büyümeyi, kan hücrelerinin üretimini ve doku onarımını desteklemeye yardımcı olur.   Vücudunuz histidini bağışıklık, üretken sağlık ve sindirim için çok önemli olan histamine dönüştürür.

Treonin

Treonin cildinizi iyileştirir ve dişlerinizi güçlendirir. Cildiniz için harika olan ve diş minenizi desteklemeye yardımcı olan kolajen içerir.

Metionin

Metionin, cildinizi ve saçınızı sağlıklı tutmada rol oynar. Ayrıca tırnaklarınızın güçlü kalmasına yardımcı olur.

Valin

Valin, zihinsel odaklanma ve kas koordinasyonu için gereklidir. Genellikle kas büyümesine, doku onarımına ve enerji değişimine yardımcı olmak için bir ek olarak kullanılır.

İzolösin

İzolösin yara iyileşmesine yardımcı olur, bağışıklık sisteminizi destekler ve kan şekeri ve hormon üretimini düzenlemeye yardımcı olur.

Lösin

Lösin, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur, kasların ve kemiğin büyümesine ve onarımına yardımcı olur. Ayrıca büyüme hormonunun üretimine yardımcı olur ve yara iyileşmesine yardımcı olur.

Fenilalanin

Fenilalanin, vücudun diğer amino asitlerin yanı sıra protein ve enzimleri kullanmasına yardımcı olur. Vücut, fenilalanin’i belirli beyin işlevleri için gerekli olan tirozine dönüştürür.

Triptofan

Triptofan, bebeklerde düzgün büyüme için gereklidir ve serotonin ile melatonin öncüsüdür. Serotonin iştah, uyku, ruh hali ve ağrıyı düzenleyen bir nörotransmitterdir. Melatonin ayrıca uykuyu düzenler.

En İyi Amino Asitli Yiyecekler

Hangi Gıdalar 9 Esansiyel Amino Asidin Tümüne Sahiptir?

İyi diyet kaynakları şunları içerir:

  • Et
  • Yumurtalar
  • Günlük

Ancak vejeteryan veya vegan diyeti uygulayanlar amino asitleri aşağıdakileri yiyerek alabilirler:

  • Soya peyniri
  • Soya
  • Karabuğday
  • Kinoa

Amino Asitler Herkes İçin Güvenli Midir?

Evet, amino asit seviyeleriniz kas gelişiminiz ve gücünüz için önemlidir. Bir ek almaya bakmanız gerekip gerekmediğini çözmek için hangi amino asitlerin düşük olabileceğini anlamak için bir sağlık uzmanıyla konuşun.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. En İyi Amino Asitli Yiyecekler için yorumda bulun

    En İyi Amino Asitli Yiyecekler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak En İyi Amino Asitli Yiyecekler için ilk yorumu yapabilirsin.