Kars peynirinin özelliği nedir

Türkiye, peynir çeşitliliği açısından oldukça zengin olup neredeyse her bölgenin kendine has peyniri bulunur. Bunlardan en çok bilineni de Kars peyniridir. Özel yapısı, tadı ve pesin değeriyle oldukça popüler olan Kars peyniri yapımından saklanmasına kadar her detayıyla merak konusudur.

İnek, koyun veya keçi sütünden yapılan Kars peyniri, çeçil peyniri veya tel peynir olarak da adlandırılır. Yağsız oluşu sayesinde rahatlıkla tüketilen bu ürün, tel tel şeklinde hazırlanır. Farklı yörelerde çeşitli isimlere sahiptir. Bunlar; saçak, çiçal veya ipliktir. Görüntü itibariyle iplik şeklinde olan bu peynir, yağı alınan sütten hazırlanır. Yağsız sütten yapılması sebebiyle az yağlı, yumuşak yapılı ve aynı zamanda tuzlu bir peynir türüdür. Peynir hazırlandıktan sonra kolay bir şekilde liflerine ayrılarak ip haline getirilir. Rengi sarımtırak olup, bu özelliğiyle kaşar peynirine oldukça benzer. Kars peynirinin en önemli özelliklerinin başında küflendikten sonra da kullanılıyor olmasıdır. Küflenmiş olanlar eski peynir olarak adlandırılır ve tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmadığı gibi oldukça besleyici özelliklere sahiptir. Diğer peynirlere oranla sodyum bakımından çok daha zengin olan bu ürün, kemik erimesine karşı savaşır. Aynı zamanda mide rahatsızlığına da iyi gelen Kars peyniri, sindirim sistemi konusunda tüketenlerin yanında olur. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinin başında peynirler gelir. Binbir çeşit faydası olan peynir çeşitleri, oldukça zengindir. Yani binbir çeşidi olup her zevke uygundur. Organik koşullar altında hazırlanan Kars peyniri, yörenin kendine has yöntemleriyle hazırlanır. Yüksek miktarda kalsiyum içermesi sebebiyle diş sağlığı konusunda da önemli bir etkisi olan Kars peyniri fiyatı ile dikkat çekerken aynı zamanda etkili bir besindir. Her bir özelliğinden faydalanmak adına peynir alırken dikkat etmeniz gerekir. Rengine, kokusuna ve hatta mümkünse tadına bakılarak seçim yapılması önemlidir. Sarımtırak, iplik şeklinde olan Kars peynirinin tadı hafif ekşi ve tuzludur. Bunun dışında kesin acı, ekşi veya çok tuzlu olması halinde alınmaması gerekir. Kars peynirinin en özelliklerinden biride çiğ sütten yapılıyor olmasıdır. Bu sebeple pastörize edilip edilmediği mutlaka sorularak doğru bir seçim yapıldığında emin olunması gerekir. Kars peyniri küflendikten sonra da tüketildiği için küflü bölge kesilerek tüketilebilir.

 

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Kars peynirinin özelliği nedir için yorumda bulun

    Kars peynirinin özelliği nedir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kars peynirinin özelliği nedir için ilk yorumu yapabilirsin.