Kürtaj Hakkında Kısa Bilgiler

Kürtaj, diğer bir adıyla “küretaj”  olan ve anlam olarak rahim içinde istenmeyen bir gebelik anlamı içiren kelimedir. Tıp literatüründe gebelik terminasyonu, gebeliğin sonlandırılması  ya da dilatasyon-küretaj olarak isimlendirilmektedir.

Önceden planlanmamış, istenmeyen bir gebelik önlenebilmesi için modern aile planlaması yöntemleri dikkatli bir şekilde uygulanmalı ve son çare olarak kürtaj işlemine başvuru yapılmalıdır. Kürtaj, gebelik sonlandırma olarak bilinse de bazı düşük yapan kişilere de uygulanarak rahim için de bebekten kalabilecek parçaların temizlenmesi amacı ile yapılmaktadır.

Ülkemizde Yasal Boyutu Nedir ?

Gebeliklerin sonlandırılması ve rahim içinin temizlenmesi ile yapılan kürtaj işlemlerinde bazı sınırlar vardır. Son adet döneminden itibaren 10 hafta boyunca geçen sürede yapılması yasaldır. Bu süreleri geçen zamanda kürtaj yasak mı ? diyenler için cevap evet olacaktır. Hiçbir kurum geçen yasal sınırın sonunda legal olarak kürtaj işlemini gerçekleştirmez.

Ancak annenin gebeliği devam ederken sağlığında oluşan tehlikeli durumlar sonucunda, mesela böbrek, kalp rahatsızlığı, yetmezliği gibi büyük sorunlar neticesinde kürtaj süresi ne olursa olsun yasal sınırlar dışında bile olsa yapılabilmektedir.

Bir hayli önemli olan kürtaj işleminden sonra ne yapılmalıdır ?

Kürtaj işleminden sonra 2-10 gün zaman aralıklarında hafif, pıhtı olmayan vajinal kanamalar görülmesi normal kabul edilmektedir. Beklenen kanama kürtaj sonrası bazen hiç olmazken bazen fazla olmaktadır. Genel olarak iyileşme kanamaları azalarak bitmesi yönünde olanlardır.

Kürtaj sonrası  verilen ilaçların düzenli kullanılması önemlidir. Ve yemek olarak daha az yağlı, kahvaltı tipinde gıdalar tercih edilmektedir. Sıvı gıdalar tercih edilir olmalıdır bu dönemde.

Kürtaj fiyatları ne kadar ?

Yapılan işlemlerin ve gebelik haftalarının dikkate alınması ile belirlenen ücretler her klinikte farklılık gösterir. Bu kürtaj fiyatları büyük gebeliklerde daha fazla ekipman gerektirdiği ve klinik olarak ücretlerin farklı alınması ile değişiklik gösterilmektedir. Hem fiyat olarak hem de gerekli bilgilerin alınacağı kurtajkurtaj.com sitesini ziyaret ederek gerekli doğru bilgiye ulaşılabilmektedir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Kürtaj Hakkında Kısa Bilgiler için yorumda bulun

    Kürtaj Hakkında Kısa Bilgiler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kürtaj Hakkında Kısa Bilgiler için ilk yorumu yapabilirsin.