Öfke Kontrolü

Öfke son derece olağan bir duygudur. Öfkenin neden olduğu olgular, öfkeyi yönetebilme becerileri ve öfke kontrolü sağlayabilmek insan ilişkilerinde büyük önem taşır. Öfke duygusunu harekete geçiren etkenlere karşı duyarlılığınız, öfkenin kontrolünüzün dışına çıkması pek çok olumsuzluğu doğurur. Bunlar, kişisel ilişkilerin zedelenmesine, iş hayatında zorluklara ve hayatın tümünde olumsuz bir etkiye neden olabilir.

Enerji hormonlarının üst seviyeye çıktığı öfke anında, adrenalin ve noradrenalin salgılanır. hızı ve kan basıncının yükselmesi ile yoğun sinirlilik hali yaşanır. Kişi bu öfke patlaması anında kendini yönetmekte güçlük çeker ve geri dönüşü olmayan olaylara sebebiyet vermiş olabilir.

Öfke Kontrol Bozukluğu

Öfke kontrolü birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeplerin doğru yönde saptanması ve iyileştirilmesi için kişinin mutlaka uzman desteği alması gereklidir. Öfke kontrolü terapi merkezi ile öfke yönetimi konusunda yardım alabilirsiniz.

Kişiler zaman zaman yoğun stres içerisinde olabilirler. Bunlar iş stresi, aile yapısıyla olan problemler ve rutin streslerdir. Bu stres dönemlerinde sürekli ertelenen düşünceler, birikebilir. Çözüme ulaşmayan sorunlar kişiler de öfke birikmesine neden olur. Ve yaşanan herhangi olumsuz bir duygu anında dışarıya çıkar ve kontrol edilemez bir güçlükle sizi yönetebilir.

Her hangi bir nedene dayalı olmadan, geçmişte yaşanılmış bir olayın sürekli hafızanızı meşgul etmesi, hatıraların kötü şekilde gözünüzde kendini yinelemesi ve canlandırması da öfke problemine neden olabilir.

Saldırgan tepkiler ile sorunu çözmeye çalışmak son derece yanlış bir yöntemdir. Elbette öfkede diğer tüm duygular gibi kişilerde olması gereken bir duygudur. Ancak bunu doğru yönetebilmek öfke kontrolünü sağlıklı bir şekilde sağlayabilmek de çok önemlidir.

Bizleri kızdıran her olay da fiziki olarak tepki gösteremeyebiliriz. Ruhsal olarak savunma mekanizmamız devreye girer ve öfkemiz bastırılır. Yatıştırılan öfke sonrası zihinde bunu yenebilir, sorunun pek de fazla büyütülememesi söylemlerine kendimize inandırmalıyız.

Öfke ile Baş Etme

Öfke yönetimi, kızgınlık anında fiziksel ve ruhsal olarak kendimizi yatıştırdığımız anlamına gelir.  Olay döngüsü içerisinden çıkamadığınız zamanlarda bile tepkileri kontrol etmeyi sağlamak, öfke yönetiminin gerçekleşmesine neden olur. Bu sayede insan ilişkilerinde daha başarılı, ruhsal ve duygusal anlamda da kendinize hakim olabilmeyi öğrenebilirsiniz.

Öfke kontrolünü sağlayamayan, sürekli gergin ve hırçın davranış sergileyen kişiler saldırgan yapıdadır. Her an bir tehdit oluşturabilecek davranışlar sergileyebilir ve tehlikeli olabilirler. Sizlerde kendinizde yada çevrenizde öfke yönetimi yapamayan kişilere destek olmak adına Samsun Psikoterapi yardımı alabilir, aldırabilirsiniz.

Öfke kontrolü adına uygulanabilen çeşitli testler bulunmaktadır. Kendiniz de duygu değişimi, her an her şeye parlama, hırçın ve huysuz anlarınızın arttığını gözlemlediyseniz mutlaka uzman psikolog eşliğinde bu sorundan kurtulmalısınız.

Özellikte çocuk yaşlarda başlayan öfke patlamaları ileri ki yaşlarda doğrudan yaşam kalitesini düşürür. Çocuklarınızda fazla alınganlık, hırçınlık, çabuk kızma gibi belirgin özellikleri fark ederseniz, ona destek olmalı öfke kontrolü nasıl sağlaması gerektiği konusunda yardımda bulunmalısınız.

Öfkeyi neyin tetiklediğini bulmak, anlamak, öfke anında nasıl yapıcı düşüncelere dönüşüm sağlamak gerektiği gibi konuları ele alan psikoterapi yöntemi son derece başarılıdır.

Öfke Kontrolünü Nasıl Sağlarım?

  • Düşünce biçiminizi değiştirin
  • Problemleri çözün, ertelemeyin
  • İletişim kurarak sorunlarla baş edin
  • Çevrenizi yenileyin

Kişilik yapısı elbette öfke yönetimi konusunda etkilidir. Kimi insan çok şeye rağmen öfkelenmez, yada minimum seviyede öfkelenir. Ancak kimi kişiler ufacık sudak sebeplere bile beklenmeyen tepkiler gösterebilir. Yaşam tarzı, yaşanan travmalar, üzücü olaylar, stres, sürekli baskı görmek, öfkeyi tetikleyen unsurlardır. Bu tip durumlarda kişiler kendisini yönetemez ve öfke kontrolünü sağlayamaz.

Uzman desteği almak, öfke ile baş edebilmek adına büyük bir adımdır. Samsun psikolog İrem Kayır sizlerin öfke kontrolü sorunlarınızda destekte olmak adına çalışmalarını yürütmektedir.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Öfke Kontrolü için yorumda bulun

    Öfke Kontrolü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Öfke Kontrolü için ilk yorumu yapabilirsin.