Organik Sebze Meyve Tüketimi Beslenme Açısından Ne Gibi Farklar Yaratır

Günümüzün ağır çalışma ve yaşam koşulları kişilerin sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşama yönelik arayışlara girmesine neden olmaktadır. İnsanlar büyükşehir hayatının stres, yorgunluk ve yorucu etkisinden sağlıklarına özen göstererek kurtulmaya çalışmaktadırlar. Bilinçli tüketicilerin örneğin organik market alışverişine yöneldikleri ve organik meyve sebze tüketme eğiliminde oldukları gözlemlenmektedir.

 

Sağlıklı Ve Dengeli Beslenme Nedir?

 

İnsanların sağlıklı ve dengeli beslenmeleri çok önemlidir. Sağlığın korunmasında, hastalıkların önlenmesinde yeterli ve dengeli beslenme şarttır. Yeterli ve dengeli beslenme; vücudun yenilenmesi ve çalışması açısından gerekli olan enerji ve besin unsurlarının her birinin yeterli oranlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması olarak tarif edilmektedir.

 

Sebze Ve Meyve Tüketiminin Beslenmedeki Önemi Nedir?

 

Bilim, insan vücudunun günlük olarak taze sebze ve meyve tüketmesinin bir zorunluluk olduğunu ortaya koymuştur. Günlük tüketilmesi gereken besin grupları içerisinde bu kadar önemli olan sebze ve meyvelerin önemi şu nedenlerden kaynaklanmaktadır:

 

-Meyve ve sebzeler antioksidan özelliğe sahiptirler. Folikasit, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum gibi bileşikler yönünden zengindirler.

 

-Meyve ve sebzeler A, E, C ve K gibi pek çok vitamin içerirler

 

-Sebze ve meyveler hücre yenilenmesi ve doku onarımı için gerekli maddeleri içerirler.

 

-Meyve ve sebzeler kanser gibi kronik hastalıkların oluşma riskini azaltırlar.

 

-Meyve ve sebzeler sindirim sisteminin sağlıklı görev yapması için de tüketilmesi zorunlu gıdalardandır.

 

Organik Gıda Nedir?

 

Organik gıda denildiğinde anlaşılması gereken; üretildiği tohumdan, üretildiği topraktan tüketimine kadar her aşaması kontrollü olan ve organik yöntemlerle üretilen gıdalardır. Doğal gıda ile genellikle karıştırılan “organik gıda” kavramı bu yönleri ile farklıdır.

 

Organik gıda üreticileri, yasaların öngördüğü şartlara uygun biçimde organik sebze ve organik meyve üretmektedirler. Zararlı kimyasallar, antibiyotikler ve benzer katkı maddeler kullanılmadan üretilen bu gıdalar elbette beslenme açısından çok daha değerli olmaktadır.

 

Organik Sebze Ve Meyve Tüketimi Beslenme Açısından Ne Gibi Farklar Yaratır?

 

Organik sebze ve meyvelerin beslenmeye olumlu katkısı tartışmasızdır. Organik sebze ve meyvelerin beslenme açısından yarattığı bu olumlu farkın sebeplerini biraz açmak gerekecektir:

 

-Vücuda, organik sebze meyve ile zararlı kimyasallar girmemektedir.

 

-Vücuda alınan organik meyve sebze daha fazla vitamin içermektedir ve daha güvenlidir.

 

-Organik sebze ve meyvelerin üretiminde insan sağlığına zararlı olan kimyasal böcek ilaçları kullanılmaz.

 

-Organik olmayan gıdalarda bulunan GDO, organik sebze ve meyvede bulunmaz.

 

-Organik sebze ve meyvede gereksiz hormon ve antibiyotik bulunmaz.

 

Biokent Organik Ürünlerinin Özellikleri

 

Ülkemizin en bilinen ve ürünleri güvenle tüketilen ilk organik marketlerden birisi de biokent organik mağazasıdır. Kuşadası, Çeşme, İstanbul gibi birçok bölgede şubesi de bulunan mağaza internet üzerinden de sipariş alarak tüm ülkeye satış yapmaktadır.

 

Biokent organik mağazasında satışa sunulan ürünler doğal gıda sertifikasına sahip bulunmaktadır. Son derece kaliteli, taze ve geniş ürün çeşitliliğine sahip bulunan biokent organik marketi aynı zamanda en uygun ve ekonomik fiyatları ile de müşteri beğenisini kazanmaktadır.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Organik Sebze Meyve Tüketimi Beslenme Açısından Ne Gibi Farklar Yaratır için yorumda bulun

    Organik Sebze Meyve Tüketimi Beslenme Açısından Ne Gibi Farklar Yaratır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Organik Sebze Meyve Tüketimi Beslenme Açısından Ne Gibi Farklar Yaratır için ilk yorumu yapabilirsin.