Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Faydaları

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı ve dengeli beslenmeye karar verdiğiniz anda karşınıza ilk çıkacak olan şeylerden biri; düzenli zeytinyağı tüketmek olacaktır. Çok uzun yıllardır insanların şifa bulmak için tükettikleri zeytinyağı günümüzde hala sağlıklı bir hayata sahip olmak isteyen insanlar tarafından tüketilmeye devam ediyor. Hatta zeytinyağından alınacak bilecek en üst verimi alabilmek için geliştirilen bazı yöntemlerde mevcut. Bu tekniklerden biri de soğuk sıkım ile zeytinyağı üretmek. Sağlıklı beslenmeye karar verdiyseniz soğuk sıkım zeytinyağı ve faydaları ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Soğuk sıkım zeytinyağı insan sağlığı için sağladığı eşsiz faydaları ile her geçen daha çok insan tarafından tüketiliyor.

Yazımızda özellikle soğuk sıkım zeytinyağı ile yeni tanışanlar ve merak edenler için; soğuk sıkım zeytinyağı neye iyi gelir, nasıl kullanılır ve nasıl elde edilir sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Neye İyi Gelir?

 

Zeytinyağının sahip olduğu besin içeriğini en yüksek derecede taşıyan soğuk sıkım zeytinyağının bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Hatta yapılan araştırmalar sayesinde faydalarına her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir. Diyet listelerinin vazgeçilmesi olan soğuk sıkım zeytinyağı, hastalıklardan dolayı diyet uygulayan çoğu kişinin de yemek listesinde yer almaktadır. Peki soğuk sıkım zeytinyağı neye iyi gelir?

  • Soğuk sıkım zeytinyağı fenol bileşenleri açısından en zengin besinlerden biridir. Fenol bileşenleri ise oldukça güçlü antioksidanlardır. Bu zengin antioksidan özelliğin insan sağlığı için sayısız faydası bulunmaktadır. Birçok hastalığa karşı bağışıklık sistemini destekleyip, güçlendirerek adeta bir kalkan oluştururlar.
  • Fenol bileşenlerin bilinen bir diğer yönü ise kolesterol düşürücü etkisinin olmasıdır. Ayrıca bu değerli içeriğin, bazı kanser türlerini engellemek, iltihabın kurumasına yardımcı olmak ve merkezi sinir sistemini korumak gibi birçok faydası daha bulunuyor.
  • Yapılan araştırmalar düzenli zeytinyağı tüketenlerin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma risklerinin tüketmeyenlere göre daha düşük olduğunu göstermektedir.

Saydıklarımız soğuk sıkım zeytinyağının sağladığı faydalar ile iyi geldiği şeylerden bazıları. Soğuk sıkım zeytinyağı ayrıca, sistemini düzenlemeye, hücre gelişimi desteklemeye, alzheimerı önlemeye ve yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Soğuk Sıkım Zeytinyağı Hakkında En Önemli Bilgiler

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Soğuk sıkım zeytinyağı sıcak yemeklerde de soğuk yemeklerde de rahatlıkla kullanabileceğiniz zeytinyağı çeşitlerinden biridir. Ancak soğuk sıkım zeytinyağının zengin besin içeriğinden en etkili şekilde faydalanabilmek için soğuk yemeklerde kullanmanız daha faydalı olacaktır. Soğuk sıkım zeytinyağını, mezelerde, salatalarda ya da baharatlara harmanlayarak sofralarınızda lezzetli bir biçimde kullanabilirsiniz.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir?

Toplanan zeytinler zeytinyağı elde edebilmek için genellikle benzer aşamalardan geçerler. Zeytinler; toplanır, yıkanır, temizlenir ve zeytin hamuru elde edebilmek için çekirdekleriyle birlikte kırılarak ezilirler. Elde edilen zeytin hamuru ise yoğurularak yağı çıkarılır ve filtrelenerek kullanıma hazırlanır. Zeytinyağı hamurun yoğurulma işlemi sırasında daha fazla yağ çıkması için ısı kullanılır. Soğuk sıkım yöntemi bu aşamada karşımız çıkmaktadır. Zeytin hamuruna fazla ısı verildiği zaman daha fazla yağ çıkar ama zeytin içerisindeki yüksek besin içeriğinde düşüş yaşanır. Soğuk sıkımda ise ısı 27 dereceyi geçmez. Böylece daha az zeytinyağı elde edilir ama zeytinin sahip olduğu zengin besin içeriği korunmuş olur.

Milas Uyku Vadisi ekibi olarak bu yazımızda soğuk sıkım zeytinyağı ve faydaları hakkında soğuk zeytinyağı neye iyi gelir, nasıl kullanılır ve nasıl elde edilir sorularına kısa cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde sağlıklı bir yaşam için zeytinyağı tüketmek istiyorsanız, özenle seçilmiş zeytinlerden elde ederek ürettiğimiz soğuk sıkım zeytinyağını sitemizden satın alabilirsiniz. Ayrıca diğer zeytinyağı çeşitlerine de sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Faydaları için yorumda bulun

    Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.