Antibiyotiğin Zararları

Ülkemizde en çok kullanılan ilaç gruplarından biri, antibiyotiklerdir. Her türlü hastalıkta, ağrıda ve herhangi bir durumda toplumumuz tarafından direkt olarak kullanılan antibiyotikler, fark edilmese de vücutta gereksiz yere kullanıldığı zaman çeşitli zararlara neden olmaktadır. Bu zararlar bazen geri dönülemeyecek kadar büyük olabilirken, gereksiz yere kullanımından mutlak suretle kaçınılmalıdır.

                                                                       Antibiyotiğin Temel Zararları

Antibiyotik, vücutta meydana gelen bakterilerin ya da iltihaplanmaların atılması konusunda oldukça etkilidir. Genel olarak vücutta bu tür önemli bir göreve sahip olan antibiyotikler, uzun süre ve sürekli olarak kullanılırsa, bir yerden sonra vücutta herhangi bir şekilde etki edememektedir. Vücuttaki bakteriler, sürekli olarak antibiyotik kullanımından ötürü antibiyotiğe karşı bir direnç gösterebilecek kadar güçlü olmaktadırlar. Bu durum da sürekli antibiyotik kullanımı sonrasında, vücudun artık alınan antibiyotikleri herhangi bir şekilde kabul etmemesine neden olmaktadır.

Neye Göre Antibiyotik Kullanılmalıdır?

AntibiyotikAntibiyotik kullanımı konusunda hemogram testi son derece büyük önem taşımaktadır. Bu test sonucunda antibiyotik kullanabileceğiniz ya da kullanmanıza gerek duyulmadığını öğrenmek mümkün olmaktadır. Bu test, hastalığınızın enfeksiyon içerip içermediği konusunda bir sonuç verirken, hastalığınızın enfeksiyon içermesi durumunda antibiyotik kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak hastalığınız enfeksiyon içermemesi durumunda antibiyotik kullanmanız, geri dönülmez sonuçlara neden olabilmektedir.

Antibiyotiklerin Ne Gibi Yan Etkileri Vardır?

Antibiyotiklerin birtakım yan etkileri söz konusu olmakta ve bu konuda ishal daha çok öne çıkmaktadır. Sürekli olarak ve gereksiz yere antibiyotik kullanan insanların ishal nedeniyle sorun yaşadıklarını görebilmek söz konusu olmaktadır. Antibiyotiklerin içerisinde bolca bulunana amoksisilin maddesi, ishal konusunda son derece etkili olan maddelerdir. Vücudun fazla miktarda bu maddeye maruz kalması, haliyle ishalin kaçınılmaz bir sorun olmasına neden olmaktadır. Ayrıca antibiyotik kullanımı sonrasında bol bol su takviyesi alınması, yan etkilerinin azalmasında fazlasıyla etkili olacaktır.

Antibiyotik Yerine Doğal Antibiyotiklere Yönelmek Gerekmektedir

Antibiyotik kullanımına kendini aşırı bir şekilde kaptırmış olan kişiler, bir süre sonra hastalıklara karşı herhangi bir direnç göstermemektedirler. Bu nedenle antibiyotik kullanımın fazla olması son derece riskliyken, kullanımı çok daha sağlıklı olacaktır. Bu konuda en başta gelen ürünler soğan ve olarak bilinmektedir. Bu iki sebze, içermiş olduğu özler bakımından, eczanede satılan antibiyotiklerden çok daha sağlıklı ve çok daha koruyucudur. Bu nedenle hazır antibiyotiklere yönelmek yerine, soğan, sarımsak ve maydanoz gibi ürünlerin kullanımına yönelmek, her açıdan çok daha yararlıdır.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Antibiyotik Zararları Antibiyotiğin Zararları için yorumda bulun

    Antibiyotiğin Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Antibiyotiğin Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.