Az Kalorili Tok Tutacak Yiyecekler Nelerdir?

Kilo vermek için vücudunuz yaktığından daha az kalori tüketmeniz gerekmektedir. Yediğiniz kalori miktarlarını azaltmak için düşük kalorili yiyecekler tercih etmeniz gerekir.

Ancak, tüm düşük kalorili yiyecekler eşit yaratılmamıştır. Genel olarak, genellikle meyve ve sebzeler gibi karbonhidratlar olan düşük kalorili yiyecekler, ve yağ içeren daha kalorili yiyecekler olarak sizi doygun veya tatmin edici bırakmaz. Protein, lif ve yağlar en doyurucu olma eğilimindeyken, karbonhidratlar genellikle yemekten kısa bir süre sonra acıkmamıza neden oluyor. Daha düşük kalorili, besleyici yoğun yiyecekleri seçmek hedef olmalıdır. İşte diyetinize dahil etmeniz gereken sağlıklı düşük kalorili yiyecekler.

Elma

Elma bol miktarda lif içerir ve sadece iştahı tatmin edecek kadar tatlıdır. Düşük kalorili doğal gıdalar neredeyse her zaman hacimli olacak ve onları yediğinizde çok fazla memnuniyet sağlayacaktır. Yediğimiz zaman bizi tatmin eden şeyin bir parçası olan çok fazla çiğneme gerektiriyorlar. Elmayı kabuğuyla birlikte yediğinizden emin olun, çünkü liflerin çoğu burada bulunur.

Tam Tahıllar

Yulaf ezmesi, %100 tam tahıllı ekmek veya makarna ve esmer pirinç gibi tam tahıllar yemek, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bunun nedeni, tam tahılların yüksek lif içeriğine sahip olması ve vücudunuzun parçalanmasının rafine un gibi beyaz tahıllardan daha uzun sürmesidir.

Az Kalorili Tok Tutacak Yiyecekler

Badem

Kuruyemişler genellikle düşük kalorili bir atıştırmalık olarak kabul edilmez, çünkü çok besleyicidirler. Tavsiye edilen bir porsiyon kuruyemiş kalorileri azaltır. Fındık yemenin kilo kaybı ve diyabetin önlenmesi ile ilişkili olması şaşırtıcı değildir.

Ay Çekirdeği

Fındık gibi, tohumlar da kalori yoğundur, ancak sağlıklı yağlar, lifler ve E vitamini gibi besinler açısından yüksek oldukları için süper sağlıklıdır.

Yumurta

Yumurta protein bakımından yüksek ve kalori bakımından düşüktür, bu da onları kilo kaybını artırmak için en sağlıklı kahvaltı seçeneklerinden biri haline getirir.

Greyfurt

Greyfurt, yüksek su içeriğine ve bol miktarda lif ve besin maddesine sahiptir ve kendinizi tatmin hissetmenizi sağlar. Yapılan küçük bir araştırma, günde üç kez yemeklerden önce taze greyfurt yiyenlerin, 12 hafta boyunca greyfurt yemeyen insanlardan daha fazla kilo verdiğini buldu.

Balık

Balık, kısmen sizi tok hissettirdiği ve daha yavaş sindirdiğiniz için kilo kaybıyla bağlantılı proteinle doludur. Yapılan bir araştırma, balık unu yiyenlerin tok olduğunu ve sığır eti bazlı yemek yiyenlere göre daha az kalori tükettiğini buldu. Morina gibi beyaz balıkları ve somon ve sardalya dahil olmak üzere omega-3 yağ asitleri içeren balıkları yemek önerilir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Az Kalorili Tok Tutacak Yiyecekler Nelerdir? için yorumda bulun

    Az Kalorili Tok Tutacak Yiyecekler Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Az Kalorili Tok Tutacak Yiyecekler Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.