Balık Yağı İçmenin Faydaları ve Zararları

hem trigliserid hemde etil etsel formunda olan içerisinde kimyasallar bulunduran bir yağdır. Ancak dikkat etmeniz gereken bir husus balık yağı temin ettiğiniz bir durumda trigliserid içeren formda balık yağı almanız gerekmektedir. İçerisinde son derece fazla enerji bulundurmaktadır. Balık yağını günlük hayatımızda gün içerisinde içerek birçok faydasını görebiliriz. Birçok uzman bu konu hakkında araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda ise balık sağının birçok faydası olduğu hakkında görüşler elde etmiş oluyorlar. Bu görüşlerden bir kaçı balık yağı kalp, göz ve beyin sağlığı açısından fayda sağlandığı olmaktadır. Bir diğer görüş ise balık yağının sinir sistemine de iyi geldiğini söylemektedir. Bizde sizler için balık yağının yararları ve zararları hakkında araştırmalar yaptık.

Balık Yağı

Balık Yağının Yararları

tüketmek beyin gelişiminde faydaları görülmektedir. Çünkü balık yağının içerisinde omega-3 bulunmaktadır. omega-3 te beyin gelişiminde ve beyin fonksiyonlarında etki göstermektedir.

Balık yağı tüketerekten bağışıklık sisteminizi de geliştirmiş oluyorsunuz. Böylelikle hastalıklara karşı daha dayanıklı bir vücuda sahip oluyorsunuz. Uzmanlar yapmış oldukları araştırmalar doğrultusunda balık, fındık, ceviz gibi besinleri tüketmeyen kişilerin sağlık bir birey olmadığını öne sürmektedir. Bunun için balık yağı tüketerek sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Kroner kalp hastalıkları olan hastalarında balık yağı tüketerekten sağlıklarına kavuşabilecekleri yapılan araştırmalara göre ortaya çıkmıştır. Ancak şunu belirtmeliyiz ki uzmanlar içerisinde omega-3 bulunduran balığın hamsi olduğunu belirtiyorlar. Ancak yeterince hamsi yeseniz bile omega-3 ihtiyacınızı balık yağı tüketmeden alamazsınız diyorlar. Bu yüzden de takviye olaraktan balık yağı tüketilmesi görüşündeler.

Balık Yağının Zararları

Birçok uzman balık yağının ne kadar yararlı olduğunu söylese de balık yağının insan sağlığına zararları da vardır. Günlük olarak tüketilme oranı 300-500 mg’dır. Eğer bu orandan fazla balık yağı tüketirseniz yan etkileri gözlenmektedir. Şimdi de sizlere yan etkileri hakkında bilgiler vereceğiz.

İlk olarak belirtilen dozajdan yüksek bir miktarda tüketim söz konusuysa ve kusmaya yol açabilir.

İkinci olarak şunu belirtmek isteriz ki asla ve asla doğum kontrol haplarıyla birlikte kullanılmaması gerekmektedir.

Dikkatli kullanılmadığı zamanlarda burun kanamasına, ağızda koku oluşumuna ve kaşıntıya yol açmaktadır. Yan etkileri olarak en sık bunlar görülmektedir.

Son olarak ise çok sıklıkla balık yağı tüketmek E vitamini eksikliğine yol açar. Sonuç olarak yeteri kadar balık yağı tüketerek sağlıklı olunabileceğine ancak fazla tüketiminde de sağlığa zararı olacağı görüşüne varmış olduk.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Balık Yağı İçmenin Faydaları ve Zararları Balık Yağı İçmenin Faydaları ve Zararları için yorumda bulun

    Balık Yağı İçmenin Faydaları ve Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Balık Yağı İçmenin Faydaları ve Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.