Zencefilin Faydaları

İlaç sektöründe uzun yıllardır kullanılan, aynı zamanda baharat olarak yemeklerimize harika bir tat katan zencefil, sağlığımıza mucizevi katkıları olan bir bitki olma özelliği taşıyor.

Anavatanı Çin, Hindistan, Vietnam ve Endenozya olan bu bitki; bileşenlerinde yer alan vitamin ve mineralleri ile bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor, son derece güçlü bir antioksidan olarak vücudumuzu atık maddelerden temizliyor ve hastalıklara yakalanma riskimizi ciddi anlamda düşürüyor.

Bu yazımızda kısaca zencefilin faydalarına değinmek ve özellikle bayanlar tarafından sıklıkla tüketilen zencefil çayı nasıl hazırlanır? sorusunu yanıtlamak istiyoruz.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

 • Vücudumuzu iltihaplardan arındırıyor

Ağrı ve acıyı gideren zencefil; antihistaminik özellikleri sayesinde vücudumuzu iltihaplardan arındırıyor, mükemmel bir C vitamini deposu olarak da vücudumuzu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı ciddi anlamda koruyor.

Kanser hücreleriyle savaşan zencefil; bu hücrelerin vücudumuzda daha geniş alanlara yayılmasının önüne geçerek; kansere karşı korunmamızı da sağlıyor.

Vücudumuzu bakterilere karşı da koruyan zencefil; bakterileri öldürerek, bakterilerin neden olduğu hastalıklara yakalanma olasılığımızı da düşürüyor.

 • Pek çok mide hastalığına karşı bizi koruyor

Reflü, gastrit vb. pek çok mide rahatsızlığına karşı bizleri koruyan zencefil; midedeki asit salınımını azaltarak; mide asidinin yemek borusuna doğru geri kaçması anlamına gelen reflüyü tedavi ediyor.

Bu yönüyle de reflü ve gastrit hastalarına düzenli olarak günde birkaç bardağı aşmayacak şekilde zencefil çayı içmeleri şiddetle uzmanlar tarafından öneriliyor.

 • Kişinin zayıflamasına katkıda bulunuyor

Diyetisyenler tarafından zayıflamak isteyenlere önerilen zencefil çayı; yediklerimizi daha kolay bir şekilde sindirmemize katkıda bulunuyor.

Kişinin gün içerisinde kendini daha tok hissetmesini sağlayan bu bitki çayı, kişinin daha az yemesine aracılık ederek zayıflamasına bir nebzede olsun fırsat tanıyor.

Yani zayıflamak ve daha fit bir fiziğe sahip olmak adına zencefil çayını düzenli olarak tüketebilirsiniz.

 • Beyin sağlığını güçlendiriyor

Yalnızca vücudumuzu değil beyin sağlığımızı da besleyen zencefilin faydaları arasında Alzheimer, Parkinson gibi ciddi hafızayla ilgili rahatsızlıklarla karşılaşma riskimizi düşürmek de bulunuyor.

Hafızayı güçlendiren zencefil; bu yönüyle kişinin işine daha iyi bir şekilde konsantre olmasına da öncülük ediyor.

Yani gün içerisinde kendinizi zihinsel açıdan daha aktif ve enerjik hissetmek için de zencefil çayı tüketmeye başlayabilirsiniz.

Zencefil çayı nasıl hazırlanır?

 • Bir miktar suyu bir cezvede iyice kaynatın ve bardağa aktarın.
 • Ardından yarım çay kaşığı zencefil tozunu bu suya ilave edin.
 • Çayı 5 dakika boyunca demlenmeye bırakın.
 • Dilerseniz; çayı tatlandırmak amacıyla çaya bir çay kaşığı bal ekleyin.

Şimdiden afiyet olsun.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Zencefilin Faydaları için yorumda bulun

  Zencefilin Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zencefilin Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.