Romatizmaya Ne İyi Gelir?

Yetişkinlerin yanı sıra gençler arasında da oldukça yaygın görülen romatizma; kas ve eklemlerde şişlik ve ağrı şeklinde belirtilerini gösteren bir sağlık sorunudur.

Eklemlerde iltihaplı sıvıların birikmesi anlamına gelen romatizma; maalesef ki hastanın kas ağrısı, kas güçsüzlüğü, uzun süreli yüksek ateş, parmaklarda renk solması gibi pek çok romatizma belirtileri ile karşılaşmasını da beraberinde getirir.

Felç ve böbrek fonksiyonlarında azalma gibi ciddi belirtiler de gösterebilen romatizma; birtakım ilaçların düzenli olarak kullanımı ile kontrol altında tutulabilen bir hastalık olsa da kişi; evde birtakım doğal yöntemleri deneyerek de romatizma belirtilerini ciddi anlamda hafifletebilir.

Bu yazımızda romatizmadan muzdarip olanlar için kısaca romatizmaya ne iyi gelir? sorusunu yanıtlamak istiyoruz.

İşte; romatizma ağrılarından kurtulabilmenize yardımcı olacak birtakım doğal tedavi önerilerimiz:

  • Öncelikle iltihaplı romatizmanın tedavisi aşamasında doktor tarafından reçete edilen ibuprofen, ketoprofren vb. iltihap giderici ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.
  • İltihaplı romatizmanın semptomlarını gidermek amacıyla soğuk kompres uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu amaçla yapmanız gereken tek şey buzluktan çıkardığınız birkaç adet buz küpünü temiz bir beze sarmak ve bu bezi vücudunuzdaki iltihap olan bölgeye uygulamak. Bu noktada sıcak kompres uygulaması; romatizma belirtilerini şiddetlendireceğinden bu uygulamadan mutlaka kaçınmanızı öneriyoruz.
  • Eklem ağrılarının şiddetini önemli ölçüde hafifletebilmek adına doktorunuza danıştıktan sonra her gün düzenli olarak 2 tablet olacak şekilde balık yağı tüketebilirsiniz.
  • Kaslarınızı güçlendirmek ve daha sağlıklı bir kas yapısına sahip olmak adına düzenli olarak egzersiz yapabilirsiniz.
  • Romatizmanın beraberinde getirdiği kronik ağrılardan kurtulmanın bir diğer yolu ise düzenli olarak kaplıcaları ziyaret etmek! Pek çok hastalığa iyi gelen şifalı kaplıca suları sayesinde ağrılarınızın şiddetini hafifletebilirsiniz.

Romatizmaya İyi Gelen Bitkisel Çözümler

  • Sarımsak

Özellikle iltihaplı romatizmanın tedavisinde son derece etkili olan sarımsak; doğal bir antibiyotik olarak vücutta romatizmaya ve ağrılara neden olan kimyasalların etkilerini azaltıyor.

Gün içerisinde 1-2 diş sarımsağı küçük küçük dilimler halinde tüketerek; romatizmanızı doğal bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

  • Zencefil

İltihaplı romatizmanın yol açtığı ağrı ve şişliği gideren zencefil; romatizma tedavisinde kullanabileceğiniz bir diğer mucizevi bitki olma özelliği taşıyor.

Zencefilin romatizmaya iyi gelen bu özelliğinden yararlanmak adına aktarlardan satın aldığınız zencefil yağını vücudunuzda ağrıyan bölgelere sürebilirsiniz. Ya da her gün düzenli olara 2-3 bardak zencefil çayı da tüketebilirsiniz.

Ancak zencefil çayı tüketiminde aşırıya kaçmanız birtakım yan etkiler ile karşılaşmanıza neden olabileceğinden 2-3 bardaktan fazlasını tüketmemenizi şiddetle öneriyoruz.

 

 

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Romatizmaya Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

    Romatizmaya Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Romatizmaya Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.