Mide Bulantısı ve Kusmaya ne iyi gelir?

“İstifra etmek” olarak da bilinen kusma, çoğu zaman ciddi bir sağlık sorunu değildir. Genelde vücudunuzun geçici bir soruna verdiği tepki olarak değerlendirilir. Çok fazla yemek yemek, aşırı miktarda alkol tüketmek, gıda zehirlenmesi, duygusal stres, hamilelik, mide gribi ve araba tutması gibi rahatsızlıkla çoğu zaman kusmayla sonuçlanır.

Eğer sürekli olarak kusuyorsanız ve bu durumun önüne geçmek için faydalanabileceğiniz bitkisel karışımları merak ediyorsanız, yazıyı okumaya devam edin.

Zenfecil

Sindirim sistemi için çok faydalı olan zencefil, kusmayı engellemenize yardımcı olacak doğal bir çözüm yoludur.

 • Limon suyu ve zencefil suyunu birer çay kaşığına koyup karıştırın. Gün içinde düzenli aralıklarla, sık sık tüketin.
 • Alternatif olarak zencefil çayına bir miktar bal ekleyip tüketebilirsiniz. Veya taze zencefil dilimlerini bal olmadan ağzınıza atmanız da faydalı olabilir.

Pirinç suyu

Gastrit gibi mide rahatsızlıkları yüzünden sürekli istifra edenlere çok faydalı gelen pirinç suyu midenizi rahatlatacaktır. Esmer pirinç yerine pilavlık beyaz pirinç kullanmanız gerektiğini unutmayın.

 • Bir bardak kadar pirinçe yarım su bardağı su ekleyip kaynatın. İyice karıştırdıktan sonra hazır hale gelen pirinç suyunu afiyetle tüketin.

Tarçın

Midenizde fırtınalar kopuyor, yangınlar bir türlü dinmiyor ve sürekli istifra etme hissini yaşıyorsanız tarçın sizin için en uygun tedavi yöntemi olabilir. Sindirim sistemi bozukluğunun tetiklediği kusma hissini engelleyen tarçın, birden farklı yöntemle tedavi maksatlı kullanılabiliyor.

 • Bir bardak dolusu kaynar suya yarım veya tam bir çay kaşığı tarçın tozunu ekleyin. Eğer tarçın toz yerine bütün halinde varsa bunu da kullanabilirsiniz.
 • Birkaç dakika boyunca karışımın iyice kıvamını almasını bekleyin.
 • Tatlandırması için bir kaşık kadar bal ekleyebilirsiniz.
 • Daha sonra yavaş yavaş yudumlayıp tüketin.

Not: Bu tedavi yöntemi hamile kadınlar için uygun olmayabilir.

Nane

Yediğiniz bir besinden dolayı mideniz bozulduysa nane çayı içmeniz tavsiye edilir.

 • Bir kaşık kadar kurumuş nane yapraklarını kaynar suyun üzerine ekleyin. 5 ila 10 dakika kadar boyunca karışımın demini almasını bekleyin, daha sonra nane çayını için.
 • Eğer elinizde taze ve temiz nane yaprakları varsa bunları çiğneyebilirsiniz de.
Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Mide Bulantısı ve Kusmaya ne iyi gelir? için yorumda bulun

  Mide Bulantısı ve Kusmaya ne iyi gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mide Bulantısı ve Kusmaya ne iyi gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.