Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısı birçok kadının aylık periyotlarında kabus haline gelmeyi başaran bir durumdur. Bazı kadınlarda adet dönemleri çok sancılı ve acılı geçebilir. Adet sancısı; rahmin kanamanın normal düzeylerde kalması için kendisini kasmasından dolayı bireylere ağrı olarak yansımaktadır. Kadınlar bu tür ağrıları genellikle günlük yaşamlarını etkilememesi için basit ağrı kesicilerle kontrol altına alırlar. Bazı durumlarda ağrı kesicilerde yetersiz kalabilir. Bazı kadınlarda ise ağrı kesici kullanımı adet dönemini erken sonlandırdığı için tercih edilmemektedir. Yazımızda sizlere adet sancısına iyi gelen besinler hakkında bilgi vereceğiz.

Adet Sancısına İyi Gelen Besinler

Adet sancısının en iyi tedavi yöntemlerinden birisi; ısıyı artıracak ısıtma ve sıcaklık göstermektir. Fakat bununda dışında yediğiniz bazı besinlerde sancının azalmasında sizlere yardımcı olacaktır.

Zencefil: Zencefilin adet sancısını öncelemek için tarih boyunca etkin bir şekilde kullanıldığını söyleyebiliriz. Neredeyse bütün medeniyetler bu konuda zencefilden şifa almıştır. Zencefilin en büyük özelliği ise; adet sancısına neden olan prostaglandinlerin düşmesine yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda adet öncesi sendromlarıyla da düzenli kullanımlar sayesinde baş edebilirsiniz.

Fesleğen: Regli ağrısı ve kramplarını azaltmada etkili olan bir diğer besin de fesleğendir. Bitki içerisinde yer alan kafeik asitle alerji ve ağrısına yol açan sebeplerin ortadan kalkmasını sağlar. Bu şekilde adet sancısı da ortadan kalkar.

Tarçın: Tarçının içerisinde adet sancısını rahatlatma özelliği olan anticlotting, antispazmodik ve anti-inflamatuar özellikler yer almaktadır. Ek olarak tarçın, diyet lifi, demir, kalsiyum ve mangan kaynağı olarak da dikkat çekiyor.

Rezene: Rezenenin içerisinde yer alan anti-inflamatuar ve fito östrojenik kramp, kas ve adet ağrılarının geçmesini sağlar. Aynı zamanda rezenenin sakinleştirici özelliği adet dönemlerinde birçok kadında oluşan sinir ve stressin önlenmesine de yardımcı olur.

Papatya Çayı: Papatya çayı adet sancılarının önüne geçer ve içerisinde rahminizin dinlenmesini sağlayacak olan anti – inflamatuar ve antispazmodik yer almaktadır. Ek olarak rezene de olduğunu gibi bu dönemlerde oluşan sinirli olma hali ve diğer psikolojik sorunlarında önüne geçer.

Maydanoz: Son derece etkili olan bitkilerden birisi de maydanozdur. Maydanozun adet sürecini uyarıcı ve adet sancılarını giderici özellikleri vardır. İçerisinde bulunan apiol ve myristicin bu özelliğin oluşmasını sağlar. Aynı zamanda düzensiz olan adet döngülerinizin düzenlenmesinde de sizlere yardımcı olacaktır. Maydanozun adet döngülerini düzenlemesi için düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Adet Sancısına Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

    Adet Sancısına Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Adet Sancısına Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.