Papatya Çayının Faydaları

Ülkemizde son birkaç yıldır papatya çayı, siyah ve yeşil çaydan sonra en fazla tüketilen konumuna gelmiştir. Papatya, bileşikgiller familyasında yer alır. İlkbaharın gelmesiyle yol kenarlarında, çayırlarda beyaz çiçekler açmaya başlar. Boyu ise 25 cm’ye kadar ulaşabilmektedir. Papatya hoş ve hafif kokulu bir bitkidir. İçerisinde acı bir tat verebilecek glikozitler yer alır. Toplandıktan sonra havadar, kuru ve gölge bir yerde kurutularak çayı yapılır. Papatya çayının faydaları ise özellikle sinir sisteminizi yatıştırmakla başlar ve adet düzensizliğine kadar gider.

Papatya Çayının Sağlığa Faydaları

Papatya çayı, stresi ve sinirleri yatıştırır. Vücuda verdiği rahatlıkla ağrıları dindirici bir özelliği bulunur. Aynı zamanda vücut ısınızı artırarak sizi dinlendirir. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarınızın kısa süre içerisinde geçmesine yardımcı olur. Hazımsızlığı gideren papatya çayı, idrarın ve bağırsak gazlarının sökülmesine yardımcı olur.

Soğuk Algınlığını Önler: Papatya çayı, vücuda rahatlık verdiği gibi kişinin grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla mücadele edebilmesi için sistemini destekler. Papatya çayını düzenli bir şekilde tükettiğiniz zaman bu hastalıklara yakalanma riskiniz de azalacaktır. Düzenli bir şekilde tüketilen papatya çayı vücudunuzun virüslerle mücadele etmesine yardımcı olur.

Cilt Sağlığınızı Korur: Papatya çayının çok güçlü bir antioksidan olduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliğiyle cildinizi nemlendirir ve temizler. Bazı cilt bakım ürünlerinde de papatya kullanıldığını görebiliyoruz. Papatya cildinizin daha beyaz ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasına da yardımcı olur. Gözaltlarınızda meydana gelen şişme ve kararmaların da gitmesinde yardımcı olur.

Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlar: Papatya çayının faydaları arasında ciltteki yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesi de yer almaktadır. Papatya çayının antioksidan özelliği yaraların dezenfekte olmasına yardımcı olur. Mikropları kırma ve iltihabı giderme özelliği vardır.

Sağlığınızın Korunmasına Yardımcı Olur: Papatya çayının saç sağlığınız için de çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Saçlarınızın daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Kınayla kullanıldığı zaman ise saç diplerinizi güçlendirerek koyu bir saç rengi verir. Aynı zamanda kepek sorununuzdan da kurtulmanızı sağlar. Kafa derinizde oluşan kaşıntıları önleyerek kafa derisi sağlığının korunmasını sağlar.

Kas Gevşetici Özelliği: Papatya çayının kas gevşetici özelliği vardır. Rahim kaslarında oluşan kasılmaları önleyerek krampların geçmesini sağlar. Kas spazmlarınızın geçmesine yardımcı olan glisin maddesinin değerinin artmasına yardımcı olur. Yalnız papatya çayının dozuna dikkat etmelisiniz. Fazla kullanılması ishal ve mide ağrılarına sebep olabilir.

Migrene İyi Gelir: Düzenli olarak papatya çayı tüketirseniz migren hastalığınız büyük oranda iyileşecektir. Hatta bazı araştırmalar başlangıç aşamasındaki migreni papatya çayının iyileştirdiğini ortaya koymuştur.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Papatya Çayının Faydaları için yorumda bulun

    Papatya Çayının Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Papatya Çayının Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.