Muzun faydaları nelerdir?

Tropikal bir meyve olarak bilinen muz, inanılmaz derecede sağlıklı ve lezzetlidir. Kilo vermekten tutun kalp sağlığını korumaya kadar birçok faydası bulunan muz, bünyesinde faydalı besin maddelerini de bulundurur.

Sağlığa olan olumlu etkilerinin yanı sıra atıştırmalık yiyecek olarak da tercih edebileceğiniz muzun başlıca faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Triptofan isimli besin maddesi muzda bol miktarda bulunur. Beyne mutluluk duygusunu veren serotonin maddesine dönüşen triptofan da depresyonun üstesinden gelmenize yardımcı olur.
  • Kan şekerini düzenlemek ve egzersiz yaparken ihtiyaç duyacağınız enerjiyi depolamak için muz tüketebilirsiniz.
  • Gece vakti vuran ayak kramplarını engellemenize ve egzersiz esnasında kas kasılmalarının önüne geçmenize yardımcı olur.
  • İdrarınızı yaparken kaybettiğiniz kalsiyumu geri kazanıp daha güçlü kemiklere sahip olmak istiyorsanız, ideal besin kaynağınız muz olacaktır.
  • Adet halindeyken moral bozukluğunu geçirmek için yine muz yiyebilirsiniz. Sakinleştirici özelliğe de sahip olan muz, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
  • Şişkinliği geçiren ve tip 2 diyabet oluşumunu engelleyen muz, kilo vermenize yardımcı olur. Aynı zamanda sahip olduğu yüksek B-6 vitamini değerleriyle akyuvar hücrelerinin oluşmasına hız kazandırır. Sinir sistemini güçlendirir.
  • Muzda bol miktarda demir bulunur. Bu da kanınıza güç kazandırır ve kansızlık hastalığının oluşumunu engeller. Çok az tuza sahip olması ve bünyesindeki bol miktarda bulunan potasyum da kalp krizi riskini azaltır.

Göze bile faydası var!

Peki, oldukça leziz bir meyve olan muzun faydaları yalnızca bu kadar mı? Elbette hayır. Böbrek sağlığından tutun, sağlığına kadar insan vücudunun birçok noktasına faydalı etki eden muzun değerleri sayesinde daha güçlü kemiklerin oluşumuna yardımcı olduğu da biliniyor.

Bunun yanı sıra muz yiyen insanların daha zeki olduğu, emsallerine nazaran daha hızlı öğrendiği de biliniyor. Bu sebepten olsa gerek, uzmanlar sınav öncesi bir adet muz yemenin daha başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacağını düşünüyor. Keza sahip olduğu yüksek antioksidan değerleriyle yaşlanmayı geciktirmesi, kronik hastalıkları önlemesi ve hamile kadınlar için sabah bulantılarını engellemesi de diğer faydalarından.

Siz siz olun, bol miktarda muz tüketmekten çekinmeyin.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Muzun faydaları nelerdir? için yorumda bulun

    Muzun faydaları nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Muzun faydaları nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.