BIYIK EKİMİ

Bıyık geçmişten günümüze erkeklerin kendine has görünüşleri için önemli bir kozmetik unsur olmuştur. Farklı tarzlar yaratmak için ya da bazı kişilerce daha erkeksi bir görünüm kazanmak için oldukça önemlidir. Ancak bazı genetik nedenler ya da travmalar sonrası yeterli bıyık yoğunluğuna ulaşmak güç olabilir. Çoğunlukla genetik kökenli olan bu durum sakal/bıyık ekimi ile tedavi edilebilmektedir.

Bıyık ekimi tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

Bıyık ekimi tıpkı diğer ekim türleri gibi (sakal, saç) yapılmaktadır. Ancak sakal ekiminde de olduğu gibi, ekim bölgesi yüz üzerinde olduğundan işlem çok daha profesyonel bir hekim tarafından yapılmalıdır. Buna ek olarak bıyık kılları vücut yüzeyine  ila  derece gibi yakın bir açıyla çıktığından işlem daha fazla uzmanlık gerektirmektedir.

Bıyık ekimindeki ilk adım, kişinin ekime engel teşkil edece bir rahatsızlığının olup olmadığını görmek için kişiden kan örneğinin alınmasıdır. Böylece oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilir. Sonrasında ise doktor gözlemleri ile ekim yapılacak alan incelenir ki bu safhada aynı zamanda ekim yoğunluğu da belirlenir. Tüm bu aşamalardan sonra, donör bölge uygun uzunlukta tıraş edilir. Genellikle donör bölge olarak ense kullanılsa da bazı durumlarda göğüs, bacak ve kol kılları da kullanılabilir. Ekilecek bölgenin alanına ve ekim yoğunluğuna göre bazı mikro araçlar ile kıl kökleri toplanır ve kanallar açılana dek uygun ortam koşullarında bekletilir.

Son olarak, daha önce ekim yapılacak bölgeye yine mikro araçlar ile kanallar açılır ve toplanan kıl kökleri doğru yoğunluk ve açı ile bu kanallara nakledilir. Bu işlemin süresi, her ne kadar değişebilse de, genellikle 2 ila 3 saat arasında, tek seansta tamamlanır.

Bıyık Ekimi Sonrası Bakım ve Önemli Konular

Ekim işlemi sonrası, en sağlıklı sonuçlar için bazı hususlara önem verilmelidir. Bu konulara önem vermek ve gerekliklilerini yerine getirmek ekim işleminden maksimum verim alınması için önemlidir.

Ekim sonrası terlememeye özen gösterin

Ekim sonrasında sizi terletecek ya da terleme ile alakalı herhangi bir aktiviteden uzak durulmalıdır. Terleme, henüz yeni ekilmiş kıl köklerine zarar verecektir. Bu nedenle doktorlar, terleme ile alakalı olan herhangi bir aktiviteden ekim sonrası 2-3 gün uzak durulmasını önerir. Bu aktiviteler spor, güneşe çıkmak ya da sex olabilir.

Kendiniz Yıkama Yapmayın

Ekim süreci bittiğinde ve hemen ardından iyileşme süreci başladığında, yıkama yapmak istenilebilir. Ancak ilk yıkamanın doktor gözetiminde yapılması gerekir. Ve bu yıkama ekimden 3 gün sonra yapılmalıdır. Yanlış yıkama tekniği yeni ve zayıf kıl köklerinin zarar görmesine neden olabileceği gibi ekim bölgesinin enfeksiyon kapmasına da sebebiyet verebilir.,

Dudağınızı Fazla Oynatmayın

Ekim bölgesi dudağın hemen üstü olduğundan ekim sonrası bazı küçük kanamalar ve şişlikler olabilir. Bu doğal bir durumdur. Bu noktada hekimin verdiği ilaçları kullanmak ve dudağı fazla hareket ettirmemek gerekir.

Ekim Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Bıyık ekiminin ardından iyileşme süreci tıpkı saç ve sakal ekiminden sonraki süreç gibidir. Her ekim çeşidinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır.

  • Ekim yapıldıktan sonraki ilk üç gün en çok dikkat edilmesi gereken dönemdir. İlk yıkama ekimden 3 gün sonra yapılır ve sonarsında kişi kendi yıkamasını öğrenerek yapabilecek duruma gelir
  • Bıyık ekiminden bir hafta sonra donör bölge ve ekim bölgesinde küçük iyileşmeler ve kabuk soyulmaları gözlemlenir. Dudaktaki şişlik sona ere ve antibiyotik tedavisi de sona erer. Bu safhada yıkamalara devam edilmelidir.
  • Ekimden bir ay sonra şok dökülmeler yavaşça azalır ve kıl kökleri beslenmeyi sürdürür. Bu aşamada yeni kıl kökleri oluşmaya başlar.
  • Ekimden 3 ay sonra ekilen tüm kıl kökleri uzamış ve bıyık şeklini almıştır. Ancak hala bölgesel dökülmeler ya da kıvırcık çıkan kıllar olabilir. Bu durum kıl kökleri henüz gelişiyor olduğundan normal sayılır.

Sakal/bıyık ekimi saç ekimine göre çok daha hızlı sonuç verir çünkü kılcal damarlar ve kan akışı kafa saç derisine göre çok daha dinamiktir. Operasyon yapıldığı birkaç hafta içinde fark edilemez hale gelir.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. BIYIK EKİMİ için yorumda bulun

    BIYIK EKİMİ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak BIYIK EKİMİ için ilk yorumu yapabilirsin.