Organik Gıda Nedir? Organik Gıda Nasıl Üretilir?

Özellikle sağlık sistemlerinin sil baştan yazılmaya başlandığı bu dönemde organik gıda teriminin önemi bir kaz daha ortaya çıktı. Zira artık yediğimiz içtiğimiz besin ve kaynaklar konusunda daha seçici olacağız. Bu noktada organik ürün ve gıdalarında büyük payı olacak tabi. Ülkemizin bu tarz üretim noktasında büyük kaynakları olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki yıllarda da organik tarım ve gıda konusunda farklı çalışmaların yapılması bekleniyor. Peki, bu kadar önemli olan organik gıda nedir, Organik gıda nasıl üretilir hiç merak ettiniz mi? Ettiyseniz yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

Organik Gıda Nedir?

Organik gıda nedir sorusuna basit bir şekilde cevap vermek gerekirse hormonsal ve biyolojik yapısı ile oynanmamış gıdalar diyebiliriz. Lakin uzun ve detaylı bir şekilde açıklamak daha kalıcı olacaktır. Bu sebeple organik gıda içerisinde:

  • Parlatıcı maddeler
  • Koruyucu ve renklendiriciler
  • Kimyasal kaplamalar
  • Yapay gübreler
  • Haşere öldürücü ilaçlar
  • Şişirici hormonlar

Ve kimyasal ilaveler olmayan gıda türüdür. Ve çağımızın en popüler olmakla birlikte en çok ihtiyaç duyulan gıda türlerinden bir tanesidir.

Organik Gıda Nasıl Üretilir?

Organik gıdanın ne olduğu konusunda kafamızda az çok bir şema belirdiğine göre nasıl üretildiği konusunda da kolayca fikir geliştirebiliriz.

Organik gıda üretimi için öncelikle üretilecek gıda maddesinin yapısı ve türü hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Zira anında yetişiveren ürünler olmadığı için üzerinde hassas bir çalışma yapılması gerekecektir. Üretimi yapılacak gıda ürününün kelimenin tam anlamıyla filmi çekilmelidir. Bu sizin süreç içerisinde hata yapma şansınızı azaltacaktır.

Organik gıda üretimi konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer noktada üretimin yapılacağı toprağın incelenmesi. Bilindiği üzere farklı toprak türlerine ev sahipliği yapan bir coğrafyada yaşıyoruz. İşin güzel yanı topraklarımızın çok verimli olması ve adeta insanı üretime teşvik ediyor olması. Bu yüzden toprak üzerinde toprak-ürün karşılaştırması yaparak en doğru yolu seçmelisiniz.

Bölge araştırası da gıda üretimi konusunda size yardımcı olacak bir yöntemdir. Bölgenin iklimi ve geleneksel üretim modelleri çalışmanızda size yardımcı olacaktır.

Ve son olarak bu konular üzerinde haklarınız hakkında ve üretimin yasal kuralları hakkında bilgi sahibi olmak için başta Tarım Müdürlükleri olmak üzere resmi kurumlardan bilgi almanız gerekmektedir. Organik gıda üretimi belli yasal prosedürler içerisinde gerçekleşmektedir ve üreticilerin bu sınırların dışına çıkmaması istenir.

Bir Gıdanın Organik Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir ürünün organik olup olmadığını anlamak için sertifika yoklaması yapabilirsiniz. Zira organik gıda türünde olan ürünler yasal süreçten geçeceği için sertifika alarak piyasaya sürülecektir.

Bir üst paragrafta da belirttiğimiz üzere organik gıda üretimi Tarım Ve Orman Bakanlığı Denetimi altında gerçekleşir. Sertifikalandırma da yasal prosedürleri geçen üreticilerin piyasaya sürmek istedikleri ürünlere yapılır.

Bu sertifikayı ürün ambalajlarının üzerinde bulabilirsiniz. Sertifika iki şekilde olabilir. Bir tanesi TC ibaresi ile basılı organik tarım etiketi diğeri ise bu konuda yetkili olan her hangi bir Uluslararası Kurum’un etiketi. Bu iki ibareden bir tanesini görürseniz anlayın ki güvenilir organik gıda alıyorsunuz.

Organik Gıdaların Tatları

Organik gıdaların tatları konusunda bir genelleme yapmak yanlış olacaktır. Çünkü tat bakıldığında öznel bir konudur. Lakin dünya üzerinde nam yapmış şeflerin veya usta aşçıların kullanım şekillerine baktığımızda organik gıdalara daha yatkın bir kullanım görüyoruz.

Aslında organik gıdaların daha tatlı olduğunu söyleyenlerin elinde de güçlü argümanlar var. Bunlar arasında zirai ilaç kullanılmaması, yapay hormonların gıdalara eklenmemesi, gıdanın formunda değişikliğe gidilmemesi gibi etmenler sayılabilir.

Kısacası organik gıda tüketmek ve üretmek size her açıdan fayda sağlayacaktır.

 

Kaynaklar:

https://www.organikgurme.com/tr/organik-yiyeceklerin-faydalari-organik-urunler-blog-s23p37

https://www.gidaraporu.com/organik-gida-nedir_g.htm

http://gidabilgi.com/Makale/Detay/organik-urun-yetistirmek-icin-nasil-bir-yol-izlemek-gerekiyor–322874

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Organik Gıda Nedir? Organik Gıda Nasıl Üretilir? için yorumda bulun

    Organik Gıda Nedir? Organik Gıda Nasıl Üretilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Organik Gıda Nedir? Organik Gıda Nasıl Üretilir? için ilk yorumu yapabilirsin.