Çayın Zararları

Çay, Türk kültürünün vazgeçilmez içeceklerinden birisi hatta belki de en çok tüketilendir. Öyle ki sabah kahvaltılarında, öğleden sonraları, akşam yemeklerinden sonra kısacası günün her vaktinde tüketilir. Sudan sonra belki de en çok tükettiğimi içecek çaydır. Fakat her şeyde olduğu gibi çay tüketiminin de aşırısı zararlı ve dikkatli tüketmek gerekiyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki fazla çay tüketimi mide bulantısı kalpte çarpıntı, elde titreme, eksikliği ve uykusuzluk gibi zararlar verebiliyor.

Çay Kaynaklı Rahatsızlıklar

Çay

İshal

Çay içerisinde bulundurur. Bu sebepten dolayı eğer gereğinden fazla kafein alınırsa bu olay sindirim sistemini uyararak ishale sebep olabilir. Kafein bilindiği gibi fazla miktarda alındığında bağımlılık yapıcı olabiliyor. Bu yüzden çok fazla çay içen insanlar artık içmediklerinde rahatsız olurlar. Baş ağrıları gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca bu bakımdan çay merkezi sinir sistemini de etkileyerek gün içinde karşılaştığınız sıkıntılara karşı daha gergin ve sinirli olmanıza da sebep olur.

Kabızlık

Çayın içinde bulunana bir diğer madde de tanen dir. Ve bu madde çok sık karşılaşılan bir şey olmasa da vücutta birikebilir. Bu durumda bu madde de kabızlığa sebep olabilir.

Mide Rahatsızlığı

Çay çok fazla içtiğinde gerçekten büyük bir kaynağıdır. Bu kafein mideye ulaştığında burada çeşitli asidik yoğunluğun artmasına sebep olur. Bu maddeler mide sağlığı için hiç de iyi değildir. Bu asidik maddeler kontrol edilemez boyutlarda olduğu zaman mide huzursuz ve rahatsız olur. Bu sebepten dolayı hekimler reflü, ülser ve gastrit gibi bir hastalığınız varsa çaydan kesinlikle uzak durmanız gerektiğinden bahsederler.

Uykusuzluk

Fazla çay tüketimi yine kafeinden dolayı uykusuzluğa neden olur. Kafein bu bakımdan insomnia ya sebep olur diyebiliriz. Bunun için uyku düzeninizi oturtabilmek için belli bir saatten sonra çay içmemelisiniz diyebiliriz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Çayın Zararları Çayın Zararları için yorumda bulun

    Çayın Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çayın Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.