Folik Asit Faydaları

Folik asit B vitamin grubundadır. Önemli işlevleri olan bu vitamin türü B9 olarak ta bilinir. Genellikle kan oluşumunda yeni hücrelerin bölünmesinde rol oynar. Folik asit kalp krizi riskini en aza indirir ve felçlik durumunu önler. Hamilelikte önemli görevler üstlenen bu asit annenin sağlıklı bir doğum yapması için önemlidir. Bebeğe ve anneye gerekli vitamin takviyesi yapar. Folik asitin az alınması durumunda bir takım eksiklikler ortaya çıkar bunu anlamak için kendimizde görülen unutkanlık, kansızlık, yorgunluk, baş dönmesi gibi belirtiler görülebilir. Bunun için B12 vitamin hapları kullanabilirsiniz veya doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz. Fark edilen bu eksiliğin giderilmesinde doktorunuz gerekli olan ilaçları sizin için hazırlayacaktır.

Folik asit eksiği niçin olur? Eğer B12 vitamini içeren besinler tüketmiyorsanız veya az tüketiyorsanız bundan kaynaklanan eksiklikler çıkacaktır. B12 vitaminlerinin eksikliğinde vitamin ilaçları kullanmaya başlamalı yediğiniz besinlere çok  dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için bazı yiyecekler vardır ki B12 eksikliğini giderici ilaçlardan daha çok etkilidir. Deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi yiyecekler B12 bakımından zengin yiyeceklerdir. Bunun yanında sigara kullanmamalı kullanıyorsanız azaltmalı, alkol kullanmamalısınız. Bunun yanı sıra hamilelikte folik asit çok kullanılır bunun nedeni bebeğin gelişiminde omurgasında veya vücudunun farklı bölgelerinde meydana gelebilecek hasarları önlemek ve onu korumaktır.

Folik AsitÖzellikle hamile bayanlar ilk evrelerinde folik asit kullanımını arttırmalıdır. Böylelikle bebeklerin gelişiminde çok önemli olan ilk evre daha dikkatli bir şekilde geçer. Beyinde ve omurilikte oluşabilecek rahatsızlıkları önler. Yaygın olarak bilinen sakat doğum vakaları için bir önlem alınmalıdır. Bu da Folik asit alınımını arttırarak olur. Peki hangi yiyeceklerde folik asit bulunur? Örneğin mercimek; Folik asit bakımından zengindir.İçerisinde demir karbonhidrat bulunur. Yapraklı yeşilliklere baktığımızda; koyu renkli yeşil sebzeler vitamin konusundan daha zengindir. Ispanak, lahana, kara lahana gibi sebzeleri tüketmelisiniz. Turunçgiller; Portakal ve mandalina Folik asit açısından zengin besinlerdir. Tek başına tüketebileceğiniz gibi sebze yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. Kereviz ve tavukla beraber vitamin oranını arttırabilirsiniz. Kuşkonnmaz; pişmiş olan kuşkonmaz tam bir folik asittir diyebiliriz. Yemeklerinizin yanında yardımcı olarak da kullanabilirsiniz. Bezelye ile birlikte tüketmelisiniz ve sebze yemeklerinizin içinde de kullanabilirsiniz. Kuru fasulye; en çok tükettiğimiz yemeklerdendir. Bolca folik asit içerir. Islatarak yemeklerinizi hazırlamayı unutmayın. Brokoli; çok sevilmeyen bu sebze aslında çok faydalıdır. Bolca C,D vitamini içerir. Demir, kaynağıdır.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Folik Asit Faydaları Folik Asit Faydaları için yorumda bulun

    Folik Asit Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Folik Asit Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.