Organik Propolis Faydaları

Preboli ya da arı zamkı olarak da adlandırılan propolis, arı kovanlarının içerisindeki peteklerin temizlenmesi ve dışarıdan gelebilecek böcek, mantar ve bakteri gibi tehlikelere karşı koruma sağlayan bir üründür. Bal peteklerinin güçlendirilmesi ve hasar gören yerlerin onarılması açısından kritik bir öneme sahip olan propolis, arıların iğne yapraklı ağaçlardan ve pek çok farklı bitkinin yaprak, tomurcuk, nektar ve gövde kısmından elde ettikleri maddelerle kendi salgılarının tepkimesi sonucunda elde edilmektedir.

Sahip olduğu özelliklerden dolayı zaman içerisinde insanlar tarafından çeşitli hastalıklara karşı ilaç olarak kullanılmıştır. Günümüzde yapılan çalışmalar sonucunda propolisin içeriğinde 300’den fazla biyoaktif bileşen bulundurduğu gözlemlenmiştir.

İçerisinde bolca B1, B2, C ve E vitamini yer alan propolis, bunun yanı sıra yüksek seviyede bakır, kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum, çinko ve potasyuma sahiptir. İnsan vücudundan zararlı olan virüs ve bakterilerle mücadele sağlayan propolis, vücut bağışıklığının güçlendirilmesi için yüksek bir faydaya ve öneme sahiptir.

Mantarlara karşı son derece etkili olduğu yapılan çalışmalarca ortaya konulan propolis, antioksidan olarak da kullanılabilmektedir. İşlenmemiş, elde edildiği ilk haliyle kullanılan propolis, sindirimi son derece zor bal mumuna benzer bir haldedir. Bu nedenle propolisin, bal mumu benzeri maddeden ayrıştırılması, sağlıklı bir şekilde kullanması adına son derece önemlidir. Bu sayede propolis içerisindeki larva ve bitli kalıntıları da temizlenmiş olacaktır.

Organik Propolis Nasıl Kullanılmalıdır?

Organik propolis faydaları sayılmakla bitmeyecek kadar uzundur. İçeriğinde %30 bal mumu %5  polen %5 mineral %50 reçine ve %10 aromatik yağ barındıran organik propolis, vücut bağışıklığının arttırılmasında büyük bir role ve öneme sahiptir.

Arıların bitki ve ağaçlardan elde ettiği maddelerin, kendi salgılarıyla biyokimsal bir tepkimeye girmesi sonucunda ortaya organik propolis, insan vücuduna pek çok farklı yarar sağlamaktadır. Sağladığı yararların başında bağışıklık sisteminin onarılıp güçlendirilmesi yer alırken bunun yanı sıra boğaz ve ağız sağlığı açısından da oldukça etkili bir ilaç görevi görmektedir.

Propolis, krem, tablet, şurup ve damla olarak kullanılabilmektedir. Genellikle oral yolla kullanımı sağlanan organik propolis, solunum yolları rahatsızlıklarının başını çeken boğaz enfeksiyonları ve çeşitli ağız yaralarına karşı son derece etkin olarak kullanılabilmektedir.

Lissiyafarm ekibi olarak bu yazımızda organik propolis faydaları hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sağlıklı ve organik ürünler hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için bizi takipte kalın!

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Organik Propolis Faydaları için yorumda bulun

    Organik Propolis Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Organik Propolis Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.