Sigara Bırakmanın Faydaları

Günümüzde insan sağlığının en büyük düşmanlarından biri olan sigara, vücuda çok büyük zararlar veriyor ve içenlerin direkt olarak fark etmeseler, yavaş yavaş bütün vücut fonksiyonlarına zarar veriyor. Bu durum içenler tarafından kabullenilmişken, bırakmanın faydaları ise saymakla bitmiyor. İşte bırakmanın vücuda olan faydalar.

Bırakmanın Faydaları

Sigara Bırakmanın Faydaları

Kalp Ritmi Normalde Dönüyor

içen kişiler, sürekli olarak içmelerinden ötürü solunum sistemlerin son derece büyük zararlar vermektedirler. Bu durum solunum sisteminin yeterli çalışmamasına ve kana yeterli miktarda oksijen karışmamasına neden olmaktadır. Kalp ise bu açığı kapatmak amacıyla vücuda daha fazla kan pompalamakta ve bu pompalama işlemini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Haliyle bu durum kalp ritminde bozulmaları neden olmaktadır. Sigaranın bırakılması ise vücutta gezinen karbon dioksitin azalmasına, kana daha çok oksijen karışmasına ve bu sayede kalp ritminin normal seviyelere ulaşmasına neden olmaktadır.

Vücut Gün İçerisinde 6 Binden Fazla Maddeyi Solumamaktadır.

Sigara içerisinde birçok kimyasal madde bulunmakta, bu maddeler ise vücutta dokulara yeterli seviyede oksijen taşınmaması, bununla birlikte kimyasal maddelerin solunum yolu ile vücuda karışmasına neden olmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek adına yapılması gereken en önemli şey, sigarayı yavaş yavaş ve hatta mümkünse birden bırakmaktır. Sigarayı içmediğiniz bir günde vücuda toplamda6 binden fazla zararlı madde girmemekte, bu durum da vücut fonksiyonlarına son derece olumlu bir etki sağlamaktadır. Günde 6 binden fazla kimyasala maddeyi solumak, vücudun kanser riskini çok büyük oranda arttırırken, sigarayı bırakmak kanser riskinizi azaltacaktır.

Tat ve Koku Alma Duyuları Gelişmektedir

Sigara içerisinde bulunan kimyasallar ve en önemlisi de nikotin, vücudun tat ve koku alma konusunda büyük ölçüde körelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle sigara içen kişilerin koku alma ve tat alma konusunda yetileri giderek azalmaktadır. Hatta bir noktadan sonra bu kişilerin tat ve koku alma yetilerinin bittiği bile görülebilmektedir. Sigarayı bırakmak ve vücudu nikotinden uzak tutmak, kısa süre içerisinde vücudunuzda nikotin seviyesinin azalmasına neden olacaktır. Bu durum da koku ve tat alma konusundaki yetilerinizin gelişmesine neden olacaktır.

Maddi Açıdan Büyük Bir Ferahlama Söz Konusu Olacaktır

Bilindiği üzere ülkemizde alkol ve sigara gibi ürünlerin yüksek ücretlerle satılması durumu söz konusudur. Bu ürünler aslında çokta pahalı değilken, bu ürünler üzerine getirilen vergiler, fiyatların artmasında son derece etkili olmaktadır. Sigara içen bir kişi, aylık olarak 300 ila 500 TL arasında, belki de daha fazla sigara parası ödemektedir. Sigarayı bırakmak ise bu paranın cebinize kalmasına ve bütçenizin çok daha fazla rahatlamasına neden olmaktadır.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Sigara Bırakma Sigara Bırakmanın Faydaları için yorumda bulun

    Sigara Bırakmanın Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sigara Bırakmanın Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.