Uykusuzluğa Doğal Çözümler

Hepimizin zaman zaman karşılaştığı ortak sorunlardan biri olan uykusuzluk, iş verimimizi düşürmenin yanı sıra kendimizi gün içerisinde daha stresli ve yorgun hissetmemize neden olabiliyor.

Depresyon, stres, huzursuz bacak sendromu, kabus ve uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları,  gündüzleri geç uyanma alışkanlığı vb. pek çok farklı nedeni bulunabilen uykusuzluk, bazen de kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabiliyor.

Bu yazımızda sık sık uykusuzluk problemi çeken, bu yüzden gündüzleri kendisinde aşırı uyuma arzusu hissedenler için uykusuzluğa iyi gelen bazı doğal yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

İşte, uykusuzluğa doğal çözümler listemiz:

 

  • Yatmadan en az 3-4 saat öncesinde kafein içeren içecek tüketimini bırakın

Bol miktarda kafein içeren kahve, çay ve kola gibi içecekler, maalesef ki uykumuzu kaçırarak, saatler boyunca kendimizi uyanık ve dimdik ayakta hissetmemize ve uyku düzenimizin tepetaklak olmasına neden olabiliyor.

Bu kötü alışkanlığınızı bırakarak, uykunuzun bir düzene girmesini sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda yatmadan en az 3 saat önce yiyecek tüketimini de keserek, hazımsızlık ve mide yanması kaynaklı uykusuzluk şikayetinizden kurtulabilirsiniz.

 

  • Stresinizle mücadele etmeyi öğrenin

Uykusuzluğun düzenli bir hale gelmesi durumunda mutlaka bir nöroloji uzmanına görünmeli, bu durumun arkasında herhangi bir ruhsal sorun yer alıp almadığını öğrenmelisiniz.

Antidepresan kullanmanıza rağmen ruhsal sorunlarınızdan bir türlü kurtulamıyor, endişe, panik atak, gerginlik ve stres yüzünden uykusuz geceler yaşamak zorunda kalıyorsanız; yoga ve meditasyon ile ilgilenerek, stresinizle mücadele etmeyi öğrenebilirsiniz.

  • Yatak odanızın uyumak için ideal bir ortama sahip olduğundan emin olun

Yatak odanız ile çalışma odanız aynı odaysa bu durum, beyninizin yatak odanızı çalışma odası olarak benimsemesine neden olabilir.

Bu yüzden beyninizin vücudunuza doğru sinyalleri göndermesini istiyorsanız, çalışma ve yatak odalarınızı ayrı tutmalı, yatak odanızın ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına özen göstermelisiniz.

Aynı şekilde yatak odanızın mutlaka karanlık ve sessiz bir atmosfere sahip olduğundan emin olmalısınız.

  • Uyku öncesi ılık bir duş alın

Hem beynimizi hem de vücudumuzu dinlendiren uyku, kendimizi daha rahat hissetmemizi ve üzerimizdeki gerginliği atmamızı sağlıyor.

Uyku öncesi ılık bir duş alarak, beyninize uykuya ve dinlenmeye ihtiyacı olduğunu hatırlatabilirsiniz.

  • Yatmadan önce uykunuzu getiren bitki çayları tüketin

Yatmadan önce sizi gevşeten ve uykuya dalmanızı kolaylaştıran bitki çayları tüketerek, derin bir uyku çekebilir, güne daha enerjik ve pozitif uyanabilirsiniz.

Uyku getiren bitki çaylarına papatya, ıhlamur çayı ve kediotu çaylarını örnek olarak gösterebiliriz.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Uykusuzluğa Doğal Çözümler için yorumda bulun

    Uykusuzluğa Doğal Çözümler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uykusuzluğa Doğal Çözümler için ilk yorumu yapabilirsin.