Diş Ağrısına Doğal Çözümler

Hepimizin zaman zaman karşılaşmak zorunda kaldığı bir sağlık sorunu olan diş ağrısı; bazen tam anlamıyla çekilmez bir hal alarak, tüm gün boyunca acı çekmemize neden olabiliyor.

Hatta bazen son derece şiddetli olabilen bu ağrılar yüzünden acilen diş doktoruna gidiyor ya da bize en yakın hastanenin acil bölümünde kendimizi buluveriyoruz.

Bazen de evde ağrı kesici kullanmayı deniyor ya da doktora gitmeden farklı yöntemler deneyerek diş ağrısından kurtulmanın yollarını araştırıyoruz.

Diş ağrısına doğal çözümler başlıklı bu yazımızda evde deneyebileceğiniz ve diş ağrınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak birtakım yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

Peki, diş ağrısına ne iyi gelir? İşte, diş ağrısına doğal çözümler listemiz:

 

  • Ağrıyan bölgeye soğuk ya da sıcak kompres uygulayın

Acı ve ağrı denildiğinde şüphesiz ki akla gelen ilk çözüm yöntemleri arasında kabul edilen soğuk kompres; diş ağrılarını hafifleten etkili bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak, buzu direk olarak ağrıyan bölgeye uygulamak yerine buzu bir havlu ya da örtüye sardıktan sonra yanağınıza uygulamayı ihmal etmemelisiniz.

Ya da eczanelerde satılan buz poşetlerinden satın alarak ve buz poşeti ile yanağınıza soğuk kompres yaparak da ağrının en azından bir süreliğine de olsa geçmesini sağlayabilirsiniz.

Soğuk kompresin yanı sıra sıcak kompres uygulamasından da diş ağrılarınızın şiddetini hafifletmek adına yararlanabilirsiniz.

  • Tuzlu su ile gargara yapın

Dişiniz ağrıdığı zamanlarda sıcak su ile gargara yapabileceğiniz gibi diş ağrılarını kesmede oldukça başarılı olan tuzlu su ya da sirkeli su ile gargara yapma seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Tuzlu ya da sirkeli su sayesinde bir süreliğine de olsa dişlerinizin uyuşmasını sağlayabilir, en azından doktorunuza görünene dek diş ağrısı çekme zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.

  • Karanfilin ağrı dindirici özelliğinden yararlanın

Ağrıyı kesen bir özelliği bulunan karanfil; ağız kokusunu gidermenin yanı sıra diş ağrılarını da ciddi anlamda hafifletiyor.

Diş ağrınızı hafifletmek adına dişinizin ağrıyan tarafı ile en az 5 dakika için karanfil çiğneyebilir ya da karanfil yağı damlattığınız bir parça pamuk ile ağrıyan dişiniz üzerine bir süreliğine tampon yapabilirsiniz.

  • Zerdeçala bir şans verin

Mucizevi bir bitki olan zerdeçal, güçlü bir antiseptik ve anti bakteriyel olmanın yanı sıra harika bir ağrı kesici olarak da biliniyor.

Zerdeçalla diş ağrılarınızı dindirmek adına bir miktar zerdeçala karışım macunumsu bir kıvama gelene dek bir miktar su ilave edin. Elde ettiğiniz macunumsu zerdeçalı ağrıyan dişinizin üzerine sürün ve bir süreliğine bekleyin.

Şimdiden geçmiş olsun dileklerimizle…

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Diş Ağrısına Doğal Çözümler için yorumda bulun

    Diş Ağrısına Doğal Çözümler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diş Ağrısına Doğal Çözümler için ilk yorumu yapabilirsin.