Ihlamurun Faydaları

Özellikle kış aylarında tüketmeyi tercih ettiğimiz, hafif mayhoşumsu tadı ile içimizi mest eden, soğuk günlerde bizi ısıtan, grip, soğuk algınlığı ve nezleyi en kısa sürede atlatmamıza yardımcı olan ıhlamurun sağlığımıza pek çok katkısı olduğunu biliyor muydunuz?

Kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, hastalıklara yakalanma olasılığımızı düşüren ıhlamurun faydaları arasında toksinlerin vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırmak, bağırsaklarımızın daha aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak, saçlarımızı kuvvetlendirmek gibi sağlığımız açısından son derece önemli olan görevler yer alıyor.

Peki, ıhlamurun en önemli faydaları nelerdir? Ihlamur ne işe yarar? Gelin bu soruları birlikte yanıtlamaya çalışalım!

İşte, mucizevi bir bitki olan ıhlamurun faydalarına dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

  • Saç sağlığımızı gözetiyor

Saç dökülmesi ve saç teli kopmaları başta olmak üzere çoğu saç problemine iyi gelen ıhlamur, saçlarımızı canlandırıyor ve saçlarımıza kökten uca bakım yapıyor.

Ihlamur suyuyla yıkanan saçlar, kısa bir sürede eski canlılığına ve parlaklığına kavuşuyor.

Yıpranmış, röfle, boya ve maşa işlemleri sonrasında iyice kendini kaybeden saçlarınıza etkili bir bakım yapmak adına ıhlamur çayı ile saçlarınızı yıkamayı deneyebilirsiniz.

  • Cilt lekelerine iyi geliyor

Kolajen bakımından zengin bir besin olan ıhlamur, aynı zamanda cilt bakımında da eşsiz bir rol üstleniyor. Ihlamur yaprakları kaynatıldıktan sonra cilde sürülen ıhlamur suyu, cilt lekeleriyle savaşarak, cildimizi siyah, kahve, koyu kahve ve kırmızı lekelerden kurtarıyor.

Güneş yanıklarını, sivilce ve akne izlerini de doğal bir şekilde tedavi eden ıhlamur, cildimizi yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı koruyor.

Cildinizin zamana yenik düşmemesi için bir miktar ıhlamur suyuna bandırdığınız pamukla cildinizi derinlemesine temizleyebilir, 15 dakika bekledikten sonra cildinizi bol ılık suyla yıkayarak, durulayabilirsiniz.

  • Stres ve depresyonu tedavi ediyor

Yatıştırıcı bitkisel çaylar listesinde ilk sıralarda bulunan ıhlamur, stres ve gerginliği üzerimizden atmamıza katkıda bulunuyor.

Özellikle panik atak, anksiyete ve depresyon hastaları tarafından tüketildiğinde bu hastaların ruhsal dünyalarını iyileştirerek, kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlıyor.

  • Göz sağlığımızı pekiştiriyor

Gözlerimizin dinlenmesine yardımcı olan ıhlamur, aynı zamanda gözlerimizi olası bakterilere karşı da koruyor.

Ihlamur çayına batırılan bir miktar pamukla temizlenen gözlerde yer alan çapak ve bakteriler anında yok oluyor. Aynı zamanda ıhlamur, göz altı morluklarına da iyi geliyor.

  • Bağırsaklarımızın daha hızlı çalışmasını sağlıyor

Günde birkaç fincan ıhlamur tüketimi, bağırsaklarımızı hızlandırarak, kabızlık sorunumuzdan kurtulmamıza öncülük ediyor.

Mide şişkinliği ve gaz problemi olan hastaların yardımına koşarak, sindirim sistemi sorunlarını da önemli ölçüde gideriyor.

Ihlamurun aşırı tüketiminin yan etkilerine maruz kalmamak adına günde 2-3 fincandan daha fazla ıhlamur çayı tüketmemeye özen göstermelisiniz.

 

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Ihlamurun Faydaları için yorumda bulun

    Ihlamurun Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ihlamurun Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.