Zihin Açıcı Besinler

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak başlayan unutkanlığa, konsantrasyon bozukluğuna ve anlama güçlüğüne iyi gelen birtakım besinleri tükettiğimiz taktirde daha zinde ve daha sağlıklı çalışan bir beyine sahip olabileceğimizi biliyor muydunuz?

Genel sağlığımız üzerinde son derece etkili olan doğru ve düzenli beslenme alışkanlığı; aynı zamanda beyin sağlığımızı da ciddi oranda etkiliyor. Yeterli vitamin ve minerallerden eksik, protein açısından zengin olmayan besin tüketimi; beyin hücrelerimizin ölmesine neden olarak, yaşımız ilerledikçe unutkanlık, Alzheimer vb. beynin hasar görmesine bağlı rahatsızlıklara daha kolay ve sık bir şekilde yakalanmamızı da beraberinde getiriyor.

Bu yazımızda beyin güçlendirici ve beyin sağlığını gözeten yani zihin açıcı besinler listesine yer vermek istiyoruz.

İşte; beyne iyi gelen, beyin sağlığını güçlendiren zihin açıcı besinler listemiz:

  • Çilek

Muhteşem bir beyin dostu meyve olan çilek; bileşenlerinde yer alan fisetin isimli madde sayesinde beyin sağlığını koruyor, zihnin daha aktif bir şekilde çalışmasına olanak tanıyor.

Beyni harekete geçiren çilek tüketimi; aynı zamanda kişinin Alzheimer ve Parkinson gibi beyin rahatsızlıklarına yakalanma olasılığını da düşürüyor.

  • Patates

Kan şekerinin dengelenmesinde oldukça başarılı olan patates; zihin açıcı besinler listemizin bir diğer üyesi.

Ancak patatesin zihni güçlendiren bu özelliğinden yararlanabilmek adına patatesi haşlanmış şekilde tüketmeniz yani yağda çok fazla kızartılmış patates ve patates cipslerini tüketmemeniz gerekiyor. Aksi halde patates; zihin açıcı özelliğini maalesef ki yitirmiş oluyor.

  • Yoğurt

Hafıza güçlendirici bir rolü bulunan yoğurt; düzenli olarak tüketildiği takdirde unutkanlıkla savaşıyor.

Aynı zamanda kişinin zorluklarla karşılaştığında daha verimli bir şekilde çözüm üretilebilmesinin yolunu açıyor. Yani düzenli olarak katkı maddesiz yoğurt tüketen kişilerin pratik zekası da güçlenmiş oluyor.

  • Yağsız kırmızı et

Beyin gelişimini destekleyen yağsız kırmızı et; beyni korumanın yanı sıra hafızayı da pekiştiriyor.

Düzenli olarak yeterince yağsız kırmızı et tüketen kişiler; öğrenme güçlüğünden de kurtulmuş oluyor.

  • Bitter çikolata

Muhteşem bir antioksidan kaynağı olan bitter çikolata; beyne daha fazla miktarda oksijen iletilmesini sağlayarak, beynin daha aktif bir şekilde çalışmasına katkıda bulunuyor.

  • Fasülye

Lifler ve bitkisel proteinler açısından son derece zengin olan yeşil fasülye; özellikle gelişme dönemindeki çocukların zekasını açıyor.

Bu yönüyle de anne ve babalara çocuklarının sağlıklı zihinsel gelişimini desteklemeleri adına onların periyodik olarak yeşil ve taze fasülye tüketmelerini sağlamak düşüyor.

  • Somon

Yüksek oranda omega-3 yağları içeren somon balığı; hafızayı güçlendirmenin yanı sıra beyni koruyor.

Tahıllar, üzüm ve üzüm suyu, kuru yemişler, domates, havuç, kırmızı biber, uskumru, soya fasülyesi; zekayı geliştiren diğer besinler arasında yer alıyor.

Yukarıdaki besinlere öğünlerinizde sıklıkla yer vererek, beyin sağlığınızı koruyabilir, unutkanlıkla mücadele edebilirsiniz.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Zihin Açıcı Besinler için yorumda bulun

    Zihin Açıcı Besinler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zihin Açıcı Besinler için ilk yorumu yapabilirsin.