Melisa Çayının Faydaları

Beyaz renkli çiçekleri ile son derece narin görünen Melisa bir diğer adıyla oğul otu; daha çok Avrupa ve Akdeniz’de yetişen, ismi Yunanca’da bal arısı anlamına gelen bir bitkidir.

Limon aromasına sahip olan yaprakları ve nektar dolu minik beyaz çiçekleri ile sağlığımıza pek çok katkısı bulunan bir bitki olan Melisa; sindirim sistemini düzenlemenin yanı sıra, uykusuzluğa oldukça iyi gelen bir bitki olma özelliği taşır.

Mükemmel bir antibakteriyel ve antiokdisan olan Melisa otundan elde edilen Melisa çayı da Melisa otunun taşıdığı tüm şifalı özellikleri bünyesinde barındırır.

Bu yazımızda kısaca Melisa çayının faydaları nelerdir? Melisa çayı nasıl hazırlanır? sorularını yanıtlamak istiyoruz.

İşte; Melisa otuna ve Melisa çayına dair bilmeniz gerekenler:

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Hazımsızlık, şişkinlik vb. pek çok sindirim sistemi sorununu doğal bir şekilde tedavi eden oğul otu çayı; reflü ve gastrit gibi mide sorunlarına da iyi gelir.
 • Mide dostu olan bu çay; doğal bir sakinleştirici olarak, sinirleri yatıştırır ve kişinin üzerindeki gerginliği alır. Bu yönüyle de akşamları günlük stresini üzerinden atmak isteyen kişiler tarafından tüketilebilir.
 • Kişinin depresyona yakalanmasını önleyen Melisa çayı; güçlü bir anti bakteriyel olarak; vücudumuzdaki bakterileri öldürür ve onların daha geniş alanlara yayılmalarını engeller. Yani bu çay; bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, hastalıklara yakalanma riskimizi ciddi anlamda düşürür.
 • Özellikle bayanlarda görülen adet döneminin sancılı bir şekilde geçmesini engelleyen Melisa çayı; adet düzensizliklerine de iyi gelir. Yani doğal bir adet söktürücü olarak bu çaydan yararlanılabilir.
 • Cildi besleyen ve yaşlanmanın belirtilerini hafifleten Melisa çayının faydaları arasında ciltteki ince kırışıklık oluşumunu gidermesi de bulunur.
 • Cildimizi güneş ışınlarının olumsuz etkilerine karşı koruyan Melisa çayı; bileşenlerinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde kişinin kendini daha zinde hissetmesini sağlar.
 • İştahın kontrol altında tutulmasına katkıda bulunan Melisa çayı; metabolizmayı da hızlandırarak, kişinin daha kolay bir şekilde kilo vermesine katkıda bulunur.
 • Algılamayı güçlendiren ve beyin hücrelerinin ölmesini engelleyen bu çay; kişinin Alzheimer ve gibi beyin fonksiyonlarının bozulmasına bağlı birtakım hastalıklara yakalanmasının önüne geçer.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

 • 1 tatlı kaşığı Melisa otunu daha önce cezvede kaynattığınız 1 bardak sıcak suyun içine atın(Melisa çayını aktarlardan satın alabilirsiniz).
 • Ardından çayın 3-5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
 • Çay demlendiğinde çayı afiyetle tüketebilir; dilerseniz çayı tatlandırmak adına içerisine az bir miktar bal ilave edebilirsiniz.
 • Her gün yatmadan önce bir bardak Melisa çayı tükettiğiniz takdirde daha rahat bir uyku çekebilirsiniz.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Melisa Çayının Faydaları için yorumda bulun

  Melisa Çayının Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Melisa Çayının Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.