Üzüm Sirkesinin Faydaları

Lezzetli tadımının yanı sıra sağlımıza sunduğu katkıları ile de mutfaklarımızı süsleyen üzüm sirkesi, vitamin ve mineraller açısından son derece zengin bir besin olarak sağlığımızı pek çok açıdan gözetiyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, bünyemizi sağlamlaştıran bu mucizevi besin, kanser başta olmak üzere çoğu hastalıktan bizleri korumanın yanı sıra cilt sağlığımızı ve saç sağlığımızı da gözetiyor.

Güneş yanıkları gibi hafif şiddetli cilt yanıklarını ve yanık izlerini doğal bir şekilde tedavi etmekle kalmayarak, sivilce ve akneleri iyileştiren, tam anlamıyla yağlı cilt dostu olan üzüm sirkesinin saymakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunuyor.

Üzüm sirkesinin faydaları başlıklı bu yazımızda sizleri bilgilendirmek, üzüm sirkesini salatalarınızı tatlandırmanın dışında nasıl kullanabileceğinizi kısaca anlatmak istiyoruz.

İşte, üzüm sirkesinin hepsi birbirinden önemli olan yararları:

  • Vücut direncini arttırıyor

Güçlü bir antioksidan olarak, mikrop, virüs ve bakterilerle etkili bir şekilde savaşan üzüm sirkesi; vücut direncimizi arttırıyor, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor.

Yani soğuk algınlığı, nezle, grip hatta kanser dahil pek çok kötü hastalığa yakalanma şansımızı ciddi oranda düşürüyor.

Salatalara eklenen birkaç damla sirkenin bile mikrop ve bakterileri yok edici bir özelliği bulunuyor.

Salatalarınızı üzüm sirkesi ile tatlandırdığınız takdirde bu mucizevi besin sayesinde pek çok hastalığa karşı korunabilirsiniz.

  • Mantarı tedavi ediyor

Yalnızca bakteri ve mikroplarla savaşmayan, mantarla da mücadele eden üzüm sirkesi, özellikle el ve ayak parmaklarındaki mantarı kısa bir sürede tedavi ediyor.

Saç diplerinde beliren mantar tedavisinde de etkili olarak, saç sağlığımızı da gözetiyor.

Ayak ya da el parmaklarınızdaki mantardan kısa bir sürede kurtulmak, el ve ayaklarınızın eskisi gibi sağlıklı ve güzel görünmesini sağlamak için bir miktar sirkeyi iki katı suyla karıştırın ve mantarlı bölgeye sürün. 15 dakika bekledikten sonra cildinizi bol ılık suyla durulayın. El ve ayak parmaklarınızdaki mantardan tam anlamıyla kurtulana kadar her gün bu işlemi düzenli bir şekilde tekrarlayın.

  • Sirke ve bitleri öldürüyor

Geleneksel tıpta uzun yıllardır sirke ve bitle mücadele amacıyla kullanılan, anneannelerimizin sıklıkla saçlarımızdaki bitleri öldürmek için kullandığı üzüm sirkesi, saçlarımıza yerleşen bit ve sirkeleri yok ediyor.

Sirke ve bitleri kökten kurutmak istediğinizde bir litre üzüm sirkesi ile bir kilo ılık suyu karıştırın ve bu suyla saçlarınızı durulayın. Ardından da saçlarınızı kökten uca bit tarağı ile tarayın. Birkaç gün bit ve sirkelerden tamamen kurtulana kadar bu işlemi tekrar edin.

  • Saçlara canlılık ve parlaklık katıyor

Üzüm sirkesinin saça faydaları arasında saçlara canlılık, parlaklık ve ışıltı katması da bulunuyor. Öyle ki saçları besleyen sirke, saçlardaki yağlanmanın da önüne geçiyor.

Üzüm sirkesinden birkaç damla şampuanınıza ekleyerek, saç köklerinizi güçlendirebileceğiniz gibi saçlarınıza canlılık katabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızdaki yağlanmayı kontrol altında tutabilirsiniz.

  • İltihaplı sivilceleri iyileştiriyor

Yalnızca sivilceleri değil iltihaplı sivilceleri de iyileştiren üzüm sirkesi, akne ve sivilcelerin üzerine uygulandığında sivilce ve akneleri tedavi ediyor.

İltihabın daha geniş alanlara yayılmasını durdurarak, sorunsuz ve daha güzel bir cilde sahip olabilmemize olanak tanıyor.

  • Yağ yakım sürecini hızlandırıyor

Üzüm sirkesinin faydaları arasında yağ yakım sürecini hızlandırarak, sağlıklı ve kolay bir şekilde zayıflamanızı sağlaması da bulunuyor.

Kişide tokluk hissi uyandırarak, iştahı bastıran ve kesen üzüm sirkesi, kilonuzu kontrol altında tutabilmenize aracılık ediyor.

Sabahları aç karna bir miktar su ile seyreltikten sonra tüketildiğinde metabolizmanızı hızlandırarak, besinlerin sindirimini kolaylaştırıyor. Bu sayede kabızlık, mide şişkinliği gibi kilo alımını kolaylaştıran etmenlerle de savaşıyor.

UYARI:

Şayet kuru ya da aşırı hassas bir cilt yapınız mevcutsa üzüm sirkesini direk olarak cildinize sürmeniz, cildinizin tahriş olmasına yol açabilir.

Böyle bir yan etki ile karşılaşmamak için üzüm sirkesini iki katı su ile seyreltmeli, ardından cildinize pamuk yardımıyla sürmelisiniz. Aynı zamanda sirke su karışımını 15-20 dakikadan daha uzun bir süre için cildinizde bekletmemeli, işlem sonrasında cildinizi bol ılık suyla durulamayı unutmamalısınız.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Üzüm Sirkesinin Faydaları için yorumda bulun

    Üzüm Sirkesinin Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Üzüm Sirkesinin Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.