Ardıç Çayının Faydaları

Gülgiller familyasının bir üyesi olan, daha çok yol kenarlarında ve ormanlık alanlarda yetişen ardıç bitkisi, ilkbaharda çiçeklerini açan bir bitki olarak, sağlığımızı pek çok açıdan gözetiyor.

Metabolizmayı hızlandırma, sindirim sistemini düzenleme, yağ yakımını kolaylaştırma gibi faydaları bulunan ardıç çayı, lezzetli tadımı ve hoş kokusu ile de ön plana çıkıyor.

Ardıç bitkisinin ve yapraklarının demlenmesi sonrasında hazırlanan ardıç çayı, diğer adıyla yemişen çayı aşırı tüketildiğinde ise kabızlık, ishal gibi komplikasyonlara neden olabiliyor.

Ardıç çayının faydaları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istediğimiz bu yazımızda aynı zamanda ardıç çayı nasıl hazırlanır? sorusunu da kısaca yanıtlamak istiyoruz.

İşte, şifalı ve mucizevi bir bitki çayı olan ve zayıflamak amacıyla tüketebileceğiniz ardıç çayına dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Ardıç Çayının Faydaları:

  • Kalp ve damar sağlığını koruyor

Geleneksel tıpta pek çok alanda uzun yıllardır kullanılan ardıç yaprağı çayı, kalp ve kan damarlarında bulunan kasların gevşemesini sağlıyor. Bu özelliği sayesinde kalp ve beyin başta olmak üzere pek çok organımıza oksijenin daha kolay bir şekilde taşınmasına olanak tanıyor.

Kalp yetmezliğini doğal bir şekilde tedavi etmenin yanı sıra inme, felç, kalp krizi ve damar tıkanıklığı gibi kalp ve damar sağlığını yakından ilgilendiren rahatsızlıklara yakalanma riskinizi de düşürüyor.

Bu yüzden de uzmanlar tarafından kalp hastalarına günde 2 bardak ardıç çayı tüketmeleri öneriliyor.

  • Kötü kolesterolü düşürüyor

Damar tıkanıklığının en önemli nedenlerinden biri olan kötü kolesterol seviyelerini düşüren ve dengeleyen ardıç çayı, kolesterolün dengede olmasına da katkıda bulunuyor.

  • Sindirimi hızlandırıyor

Özellikle yemeklerden birkaç saat sonra tüketildiğinde yemeklerin sindirimini hızlandırarak, besinlerin sindirim organları tarafından daha kolay bir şekilde parçalanmasına olanak tanıyor.

İshal ve dizanteri gibi rahatsızlıkları da doğal bir şekilde tedavi ediyor.

  • Yağ yakımını kolaylaştırıyor

Güçlü bir antioksidan olan ardıç çayı, metabolizmayı hızlandırarak, besinlerin sindirildikten sonra yağ şeklinde depolanmasının önüne geçiyor.

Kalori yakımını kolaylaştırarak, kilo almanızı engelliyor. Bu yüzden diyetisyenler tarafından sağlıklı bir şekilde zayıflamanın hayalini kuranlara günde 1-2 bardağı aşmayacak şekilde ardıç çayı içmeleri tavsiye ediliyor.

Ardıç yaprağı çayının zayıflatıcı özelliğinden yararlanmanız için çayı düzenli bir şekilde her gün en az 2-3 ay boyunca şekersiz bir şekilde tüketmeniz gerekiyor.

Kişide tokluk hissi uyandıran ardıç çayı, böylelikle kişide yeme isteğini de perçinliyor. Kısaca ardıç çayının faydaları arasında kişinin kilo vermesine yardımcı olması da yer alıyor.

  • Menapoz semptomlarını hafifletiyor

Özellikle genç bayanlar tarafından tüketildiğinde adet sancılarını gideren ardıç çayı, menapoza giren kadınlarda da menapoz semptomlarını hafifletiyor.

Ateş basması, bunalma, kilo alımı gibi menapoza giren kadınların ortak problemlerine oldukça iyi geliyor.

  • Uykusuzluğu gideriyor

Sakinleştirici ve rahatlatıcı bir yönü de bulunan ardıç çayı, uykusuzluğu gidererek, kişinin uykuya daha kolay bir şekilde dalmasına aracılık ediyor.

Kişinin rahatlamasını ve gevşemesini sağlayarak, panik atağa, endişeye, depresyona ve strese oldukça iyi geliyor.

Özellikle akşam yemeklerinden birkaç saat sonra tüketildiğinde kişinin üzerindeki yorgunluğu alıyor ve daha rahat bir şekilde uyumasına katkıda bulunuyor.

Uyku problemleriniz bulunuyorsa akşamları bir bardak ardıç çayı tüketebilirsiniz.

  • Cilt sorunlarını tedavi ediyor

Doğal bir antioksidan ve iltihap giderici olarak, yara, yanık, sivilce, iltihaplı sivilce gibi pek çok cilt sorununu doğal bir şekilde tedavi ediyor.

Pek çok cilt bakım maskesinde ve ürününde yer alan ardıç meyvesi ve yaprağı ezildikten sonra cilde topikal olarak uygulandığında cilt sorunlarını iyileştiriyor. Bu özelliği sayesinde kişinin daha güzel ve sorunsuz bir cilde kavuşmasına öncülük ediyor.

 

Ardıç Çayı Nasıl Hazırlanır?

 

Öncelikle 1 su bardağı suyu bir cezvede iyice kaynatın. Ardından ocaktan indirin ve fincana aktarın. 1 çay kaşığı kurutulmuş ardıç yaprağını ve 2 çay kaşığı ardıç meyvesini sıcak suya ilave edin. Çayı 10 dakikalığına dinlenmeye bırakın. 10 dakikanın sonunda çayınızı tüketebilirsiniz. Dilerseniz, tatlandırmak için çayınıza bir miktar bal ilave edebilirsiniz.

 

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Ardıç Çayının Faydaları için yorumda bulun

    Ardıç Çayının Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ardıç Çayının Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.